Potop

Potop to jeden z najpopularniejszych filmów w historii polskiej kinematografii. Nie tylko dlatego, że bazuje na ważnej i wciąż bardzo lubianej powieści napisanej „ku pokrzepieniu serc”. Również dlatego, że Jerzy Hoffman zekranizował ją z niebywałym rozmachem, w sposób efektowny i widowiskowy opowiadając o krwawej wojnie ze Szwecją. Wzorem Sienkiewicza nie ograniczył się przy tym do samej wojaczki. Potop to również efektowny romans, jak również świetne kino przygodowe.

W ciągu ponad pięciu (!) godzin projekcji poznajemy chorążego orszańskiego Andrzeja Kmicica (Daniel Olbrychski), który na wieść o śmierci kamratów pali wioskę należącą do morderców. W efekcie jego ukochana Oleńka (Małgorzata Braunek) zrywa zaręczyny, a zrozpaczony Kmicic postanawia ją porwać. Czeka go w efekcie pojedynek z samym Wołodyjowskim (Tadeusz Łomnicki). Zbiega się to w czasie z wkroczeniem wojsk Karola X Gustawa na tereny Rzeczpospolitej i pewną haniebną decyzją hetmana Radziwiłła (Władysław Hańcza)…

Historia historią, ale jak ten film jest zrealizowany! Świetnie dobrani aktorzy grają jak z nut, doskonale jeżdżą konno i świetnie się pojedynkują (takich pojedynków jak w Potopie nie znajdziecie nawet w najnowszych produkcjach hollywoodzkich). Sceny masowe imponują realizacją i ilością statystów, a świadomość, że zrealizowano je bez pomocy komputerów, tylko zwiększa szacunek dla twórców. Do tego dochodzą niesamowite kostiumy, ciekawe plenery, dobrze napisane dialogi. No i emocje. I to jakie emocje!

Czterdzieści lat po premierze filmu, w 2014 roku, do kin trafiła jego odświeżona i znacznie skrócona wersja, zatytułowana Potop Redivivus. Prócz cięć zwiększających dynamikę opowieści dokonano jego cyfrowej rekonstrukcji i poprawiono kolory. Nową wersję lepiej się ogląda, choć tym, którzy film kochają, polecam tę oryginalną, o dwie godziny dłuższą. Daje możliwość obcowania z arcydziełem o dwie godziny dłużej.

Zobacz, jeśli:
– Nie znasz
– Lubisz polskie kino
– Kochasz Trylogię Sienkiewicza
– Cenisz kino historyczne

Odpuść sobie, jeśli:
– Oglądałeś Potop już 10 razy. Może rzeczywiście wystarczy…

Michał Zacharzewski

Potop, 1974, reż. Jerzy Hoffman, wyst. Daniel Olbrychski, Małgorzata Braunek, Tadeusz Łomnicki, Kazimierz Wichniarz, Władysław Hańcza, Ryszard Filipski, Leszek Teleszyński, Wiesława Mazurkiewicz, Franciszek Pieczka, Piotr Pawłowski, Leon Niemczyk, Ewa Szykulska, Bruno O’Ya, Krzysztof Kowalewski, Anna Seniuk, Jerzy Fedorowicz, Leonard Andrzejewski, Jolanta Lothe, Tadeusz Schmidt, Stefan Szmidt, Leszek Herdegen, Stanisław Michalski, Andrzej Kozak, Bolesław Abart, Arkadiusz Bazak, Lech Skolimowski, Adam Perzyk, Jerzy Bielenia, Wirgiliusz Gryń, Jerzy Przybylski, Bolesław Płotnicki, Hugo Krzyski, Kazimierz Opaliński, Wiesław Gołas, Ferdynand Matysik, Juliusz Kalinowski, Mieczysław Voit, Bogusz Bilewski, Kazimierz Kaczor, Józef Grzeszczak, Zygmunt Maciejewski, Aleksander Gąssowski, Zygmunt Kęstowicz, Jerzy Moes

Ocena: 8,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

2 uwagi do wpisu “Potop

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.