Morderstwo w Białym Domu

Trup? Normalna sprawa, trupy się zdarzają. Zwłaszcza w kryminałach. Jednak w filmie Morderstwo w Białym Domu trup pojawia się w rezydencji prezydenta Stanów Zjednoczonych. A to oznacza, że śledztwo z całą pewnością nie będzie proste. Sprawa wymaga delikatności i musi być utrzymana w tajemnicy. Stawką jest życie samego bossa… chyba że to on jest zabójcą.

Ciało sekretarki odnajduje w toalecie konserwator powierzchni płaskich. Na miejsce zostaje błyskawicznie ściągnięty miejski detektyw Harlan Regis (Wesley Snipes Blade: Mroczna trójca). Niemal od razu dostaje opiekę w postaci agentki Chance (Diane LaneBatman v Superman), która ma pomóc mu w poruszaniu się po Białym Domu. Sytuacja jest napięta, ponieważ Korea Północna przetrzymuje grupkę amerykańskich zakładników. Prezydent (Ronny Cox Pamięć absolutna) niby negocjuje, ale niektórzy zarzucają mu bierność…

Nietrudno się domyśleć, że rozwiązanie zagadki trupa nie będzie zbyt proste. I na pewno mordercą nie będzie rozczarowany życiem uczuciowym strażnik czy sprzątacz przyłapany na kradzieży prezydenckiego długopisu. Sprawa – jak zawsze – będzie sięgać najwyższych kręgów władzy, a Regis będzie musiał uratować samego bossa. Takich historii kino opowiadało już wiele, wcześniej i później, a nawet w tym samym roli. Morderstwo w Białym Domu tym samym kompletnie nie zaskakuje. Na szczęście potrafi wciągnąć i trzymać w napięciu.

Autorów scenariusza pochwalić należy za to, że dość zręcznie wodzą widzów za nos. Podejrzanych serwują co najmniej kilku i w odpowiednim momencie przerzucają się z konwencji thrillera na film akcji. Potrafią też rozśmieszyć i nie bawią się w polityczną poprawność. Morderstwo w Białym Domu stanowi typowy przykład rzetelnej roboty z lat 90. Gwarantuje bowiem solidną rozgrywkę, ale żadnych głębszych treści nawet nie obiecuje. Bo to typowy film do obejrzenia i zapomnienia.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz kryminały z domieszką akcji
– Chętnie oglądasz filmy o Białym Dom
– Też chcesz płacić podatki jak Wesley Snipes

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na oryginalną historię

Michał Zacharzewski

Morderstwo w Białym Domu, Murder at 1600, 1997, reż. Dwight H. Little, wyst. Wesley Snipes, Diane Lane, Alan Alda, Daniel Benzali, Ronny Cox, Dennis Miller, Tate Donovan, Diane Baker, Tom Wright, Charles Rocket, Harris Yulin, Nicholas Pryor, Douglas O’Keeffe, David Gardner, James Millington, Peter James Haworth, Ho Chow, Tony Nappo, Tino Monte, Tamara Gorski

Ocena: 6,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

2 uwagi do wpisu “Morderstwo w Białym Domu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.