Kłopoty z Alexem

Dobrze jest mieć przyjaciół. Jak nie poprawią humoru, to przynajmniej sami się zdołują. Bo życie jest beznadziejne. Mniej lub bardziej, ale beznadziejne. I nie będzie lepiej, bo od lat jest tylko gorzej. A jeśli na dodatek człowiek jest parówczakiem, który nic nie potrafi… Taki Alex (Jason RitterHits) próbuje popełnić samobójstwo. Pakuje się nawet do wanny w ubraniu i podcina sobie żyły, ale wcześniej wysyła esemesa do najlepszego kumpla. Odratowują go…

Koncepcyjnie Kłopoty z Alexem przypominają późniejszą Interwencję. W obu tych produkcjach grupka przyjaciół spotyka się w jakimś domku na odludziu, by pobyć ze sobą i porozmawiać o kłopotach. Tam przyczynę stanowi szykujący się rozwód, tu samobójcza próba Aleksa. Jego paczka stawia się w niemal pełnym składzie. Ben (Nate Parker) pojawia się ze swoją żoną, Siri (Maggie Grace Uprowadzona 2) i kłopotami zawodowymi, Josh (Max GreenfieldCześć, mam na imię Doris) przywozi ze sobą rozczarowanie karierą naukową, do tego pojawiają się prawniczka Sarah (Aubrey PlazaLaleczka) i prowadzący własną firmę Isaac (Max MinghellaThe Social Network) ze swoją nową dziewczyną, Kate (Jane LevyFun Size), która przypadkiem pracuje w telefonie zaufania.

Kiedyś wszyscy byli sobie bliscy, teraz ich drogi nieco się rozeszły. Każdy ma swoje życie i swoje problemy, goni własnego króliczka. Właściwie to widzą się w tym składzie po raz pierwszy od kilku lat i dlatego mają mnóstwo tematów do przegadania. Spotkanie stanowi okazję do skonfrontowania dawnych marzeń z rzeczywistością, sprawdzenia, czy młodzieńcze fascynacje dalej ich kręcą, czy też może dorosłe życie przyniosło już tyle rozczarowań, że lepiej po prostu robić swoje. Subtelne wątki komediowe sprawiają, że Kłopoty z Alexem nie są zbyt ciężkim filmem. Prędzej słodko-gorzkim.

W sumie to życie jest pasmem rozczarowań, mówią filmowcy. Nie tylko twórcy Kłopotów z Alexem, ale i wielu wcześniejszych, niekiedy wybitnych filmów, takich jak Wielki chłód czy Wróć, Jimmy Dean. Kto je widział, z pewnością uzna produkcję Jesse Zwicka za obraz przeciętny, pozbawiony niezbędnej wnikliwości, operujący banałami. Trochę tak jest, ale z drugiej strony… czy te banały przypadkiem nie są nam bliskie? Czy to nie z nimi stykamy się na co dzień?

Zobacz, jeśli:
– Lubisz słodko-gorzkie filmy
– Też szykujesz się na reunion ze znajomymi (i nie chodzi  o wyspę na Oceanie Indyjskim)

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie masz ochoty się dołować
– Masz jeszcze tyle lat, że myślisz, że życie jest słodkie

Michał Zacharzewski

Kłopoty z Alexem, About Alex, 2014, reż. Jesse Zwick, wyst. Nate Parker, Jane Levy, Maggie Grace, Aubrey Plaza, Max Minghella, Jason Ritter, Max Greenfield, Adam Saunders, Rey Lucas

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.