Namiętna kobieta

Sztukę Namiętna kobieta według scenariusza Kaya Mellora wystawił w 2003 roku warszawski Teatr Współczesny. Sześć lat później sięgnął po nią Teatr Telewizji. Przedstawienie wyprowadzono z ciasnej sceny i nakręcono z kilku kamer. Efekt okazuje się przyjemny – to całkiem niezły komediodramat opowiadający o życiu i śmierci, miłości, marzeniach i… nieubłaganie upływającym czasie.

Mark (Piotr AdamczykUwikłanie, Śniadanie do łóżka) żeni się za dwie godziny. Tytułową Namiętną kobietą nie jest jednak jego przyszła żona, lecz matka, która w tym jakże ważnym dniu zamyka się na strychu. Betty (Marta LipińskaJanka) nie może się pogodzić z tym, że „straci” ukochanego syna. Osobę, dla której całe lata żyła. Dlatego właśnie stanowczo odmawia zejścia na dół i nie daje się przekonać ani juniorowi, ani małżonkowi.

Zresztą w małżeństwie nigdy nie była szczęśliwa. Donald (Krzysztof KowalewskiZłoty środek, Upiór w kuchni) był niezbyt namiętnym nudziarzem. Poczciwym safandułą, który nigdy jej nie rozumiał. Z kolei romans z sąsiadem szybko dobiegł końca. Zresztą mężczyzna wkrótce później zmarł i teraz jako duch (Andrzej ZielińskiOperacja Samum, Pan T) odwiedza ją na strychu. Przypomina o dawnym uczuciu. Wciąż widzi w niej piękno, jakim czarowała przed laty.

Namiętna kobieta to przede wszystkim bardzo dobry portret głównej bohaterki. Betty marzyła o innym życiu i dopiero w obliczu ślubu syna dostrzegała, jak wiele czasu straciła. Młodość już nie wróci. Zostają wspomnienia niewykorzystanych szans. Aczkolwiek opinie kobiety o Donaldzie nie są do końca sprawiedliwe. On też nie czuł się w małżeństwie szczęśliwy, ale starał się i walczył o nie. Betty jest więc ofiarą swoich własnych błędów. Jeśli miała do kogoś szczęście, to do Lipińskiej, która zagrała ją wyśmienicie. Zresztą wszyscy aktorzy tu błyszczą – to oni stanowią główną wartość tej uroczej komedii.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz Teatr Telewizji
– Cenisz aktorów z obsady
– Rozumiesz problemy bohaterki

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie cierpisz rozważań o małżeńskim życiu
– Teatralność zawsze cię odstraszała

Michał Zacharzewski

Namiętna kobieta, A Passionate Woman, 2009, reż. Maciej Englert, wyst. Marta Lipińska, Piotr Adamczyk, Krzysztof Kowalewski, Andrzej Zieliński

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

2 uwagi do wpisu “Namiętna kobieta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.