Paradoks S01 (serial)

Serial kryminalny Paradoks nie osiągnął sukcesu. Tuż po premierze nie przyciągnął przed telewizory masowej publiczności i dlatego też nie doczekał się drugiego sezonu. Dopiero po latach, dzięki dostępności na platformach netowych, zbiera pozytywne opinie. Czas mu najwyraźniej służy, choć nie eliminuje wad, które nie pozwalają postawić go w jednym rzędzie z takimi klasykami jak Ekstradycja, Glina, Oficer czy Pitbull.

Przenosimy się na komendę. Najbardziej doświadczonym policjantem jest tu Marek Kaszowski (Bogusław Linda Jasne błękitne okna), człowiek nieszablonowy, często działający niezgodnie z procedurami, ale za to skutecznie. Naczelnik (Przemysław Bluszcz Być jak Kazimierz Deyna) to akceptuje, gdyż najbardziej zależy mu na wynikach. Zresztą zna rzeczywistość na tyle dobrze, by wiedzieć, że czasami najlepiej iść na skróty albo dla odmiany coś przemilczeć. Od kodeksu prawnego ważniejszy jest dla niego ten wewnętrzny.

Pewnego dnia na komendzie pojawia się podkomisarz Joanna Majewska (Anna Grycewicz) z Biura Spraw Wewnętrznych. Ma przyjrzeć się nierozwiązanym sprawom z przeszłości, a przy okazji – na prośbę swojego przełożonego, Zielińskiego (Andrzej Zieliński Namiętna kobieta), dobrać się do skóry Kaszowskiemu. Zieliński ma bowiem swoje plany, mocno nielegalne, i obawia się, że dawny kolega z komendy może mu je pokrzyżować.

Niemal każdy z trzynastu odcinków Paradoksu opowiada zamkniętą historię, rozkopuje i rozwiązuje sprawę dawną lub aktualną. Jednocześnie odrobinę popycha główne wątki do przodu. Niektóre są banalne, jak próby poderwania komisarz Moniki (Gabriela Muskała Rojst) przez prokuratora Sobeckiego (Arkadiusz JakubikPod Mocnym Aniołem). Inne nieco bardziej rozbudowane, dotyczące rodziny Joanny. Ot, jej ojciec (Witold Dębicki Skrzydlate świnie) jest byłym policjantem, alkoholikiem, poza tym nachodzi ją tajemniczy mężczyzna z przeszłości, starannie kontrolowany przez Zielińskiego.

Pierwszy odcinek Paradoksu jest słaby, chaotyczny i pozbawiony napięcia. Kolejne okazują się lepsze, choć długo trzymają się schematu – Joanna grzebie w sprawie Kaszowskiego, dostrzegając jego niekompetencje, a potem odkrywa, dlaczego postąpił tak, jak postąpił. Bo Kaszowski – jak to bohaterowie Lindy – z kobietami za bardzo nie rozmawia i niczego nie zamierza jej ułatwiać. Sprawia wrażenie osoby, która wie wszystko i nic ją nie jest w stanie zaskoczyć. Dopiero w końcowych odcinkach, kiedy akcja się rozkręca, Kaszowski nabiera wigoru.

Do Paradoksu trzeba się przyzwyczaić. Opatrzeć niezbyt efektowne ujęcia, mało ciekawe wnętrza, zmęczone twarze policjantów. Połapać się w retrospekcjach i sposobie opowiadania, nauczyć sposobu, w jaki prowadzą akcje twórcy. Wówczas można go docenić i całkiem nieźle się bawić. Choć zgrzyty tu są, dziwne zachowania bohaterów, nieco zbyt płytko potraktowane wątki. Tego nie uratuje przyjemny klimat…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz polskie seriale kryminalne
– Kochasz Lindę

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na efektowny i piękny serial
– Masz dość polskiej ciemnicy i paździerza

Michał Zacharzewski

Paradoks, 2012, wyst. Anna Grycewicz, Bogusław Linda, Cezary Łukaszewicz, Gabriela Muskała, Sebastian Pawlak, Ewa Skibińska, Arkadiusz Jakubik, Witold Dębicki, Andrzej Zieliński, Przemysław Bluszcz, Jakub Dmochowski, Mariusz Ostrowski, Zbigniew Suszyński, Mariusz Jakus, Barbara Szcześniak, Karolina Kominek, Andrzej Deskur, Łukasz Simlat, Andrzej Konopka, Urszula Gryczewska, Philip Lenkowsky, Dorota Kamińska, Piotr Jankowski, Patryk Steczek, Barbara Kurzaj, Stanisław Brejdygant, Wacław Tracz, Małgorzata Skoczylas, Dymitr Hołówko, Helena Sujecka, Magdalena Rembacz, Marek Chronowski, Dariusz Toczek, Marek Kasprzyk, Bronisław Wrocławski, Krzysztof Pyziak, Gabriela Brejdygant, Tomasz Dedek, Peter J. Lucas, Anna Piskorz, Błażej Wójcik, Andrzej Mastalerz, Rafał Fudalej, Piotr Lauks, Marta Bizoń, Bartłomiej Topa, Dorota Kolak, Wojciech Solarz, Joachim Lamża, Jakub Dmochowski, Krzysztof Pieczyński, Aleksandra Hamkało, Janusz Chabior, Ryszard Chlebuś, Bartosz Gadziomski, Grzegorz Emanuel, Borys Lankosz, Katarzyna Śmiechowicz, Jacek Drozd

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Jedna uwaga do wpisu “Paradoks S01 (serial)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.