Janka S01 (serial)

Janka to piętnastoodcinkowy serial zrealizowany pod koniec lat 80. we współpracy z telewizją niemiecką. Widowiskowa saga rodzinna opowiadająca o życiu na prowincji tuż po pierwszej wojnie światowej. Jej echa należą już do przeszłości, gospodarka ponownie się rozwija, a dzieci niemal całe dnie spędzają na dworze. Biegają po łąkach i lasach otaczających Stawisko, kąpią się, jeżdżą konno. Tworzą też dwie zwalczające się, ale nieraz też współpracujące ze sobą bandy.

Tytułowa bohaterka (Agnieszka Krukówna), nastoletnia wnuczka miejscowego karczmarza Oskara Nowaka, przewodzi Orłom. Mieszkający w pobliskim dworku szlacheckim Julek (Tadeusz Horvath) dowodzi Wilkami. A w okolicy sporo się dzieje. Dawne konflikty pomiędzy miejscowymi rodzinami ożywają i gasną, pojawiają się też głęboko skrywane uczucia. Do wsi przyjeżdżają pierwsze samochody, a w pobliskim Podklasztorzu odbywają się pokazy teatralne, a nawet kinowe. Stryj Julka z pomocą kowala konstruuje aeroplan, a potem elektrownię wiatrową, z kolei Janka ratuje z rzeźni konia, Alaskę, po czym podkuwa go na kredyt. Pieniądze musi jednak zarobić…

Janka przeznaczona była dla nastoletnich widzów, ale też tak pomyślana, żeby starsi bawili się dobrze. Dla pokolenia ówczesnych babć i dziadków stanowiła zresztą powrót do lat młodości, do beztroskich zabaw na świeżym powietrzu i pojawiających się dopiero wynalazków takich jak kino, samochody czy samoloty. W odróżnieniu od wielu innych seriali z lat 80. opowiadała historię, która mogła się wydarzyć. Nie było tu czarodziejów z Arabeli czy potworów jak w Przyjaciołach wesołego diabła. Była proza życia, niby zwyczajna, a jednak na swój sposób magiczna.

Trudno też nie docenić dobrego aktorstwa. Agnieszka Krukówna uchodziła wówczas za objawienie, a Tadeuszowi Horvathowi wróżono sporą karierę. W pozostałych rolach pojawili się aktorzy znani i lubiani, nieźle wypadły też tworzące bandę dzieci. Janka w momencie premiery odniosła spory sukces. Od tego czasu była wielokrotnie wznawiana, na kasetach, płytach, w telewizji. Wychowały się na niej całe pokolenia. Dopiero w ostatnich latach jakoś tak… zgasła. Stylowo bardzo odstaje od tego, co oferuje taki Disney Channel. Dla mnie to dobrze, ale dzieci mają inne zdanie!

Zobacz, jeśli:
– Pamiętasz z dzieciństwa
– Lubisz nostalgiczne produkcje o dawnych czasach
– Marzysz o wakacyjnej beztrosce

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz seriali kręconych w PRL-u

Michał Zacharzewski

Janka, 1989, reż. Janusz Łęski, Adam Iwiński, wyst. Agnieszka Krukówna, Tadeusz Horvath, Joanna Żółkowska, Krzysztof Kowalewski, Grzegorz Wons, Zofia Merle, Marek Walczewski, Marta Lipińska, Małgorzata Lipmann, Dominik Łoś, Zbigniew Buczkowski, Jarosław Gruda, Roman Kłosowski, Bogdan Baer, Jerzy Turek, Leon Niemczyk, Ryszard Pietruski, Wiesław Drzewicz, Stanisława Celińska, Ryszarda Hanin, Lech Ordon

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

 

Reklama

2 uwagi do wpisu “Janka S01 (serial)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.