Uwikłanie

Internauci z reguły szaleją, kiedy bohater ich ulubionej powieści zmieni w filmie kolor włosów, nagle skurczy się o dobrych kilkadziesiąt centymetrów lub zyska ciemniejszy kolor skóry. Nie cierpią zmian i chcą wszystko widzieć dokładnie tak, jak wymyślił to autor książki. W ekranizacji Uwikłania Teodor Szacki okazuje się być… kobietą. Obraz wcale jednak na tym nie traci. Ba, to jeden z najlepszych polskich kryminałów ostatnich lat!

Podczas weekendowej terapii grupowej metodą ustawień Berta Hellingera niejaki Henryk Telak (Krzysztof GlobiszPowiedz to Gabi, 1920. Bitwa warszawska) zostaje zamordowany. Świadków nie ma, choć uczestnicy wyjazdu prześcigają się we wzajemnych oskarżeniach. Śledztwo prowadzi policjant Sławomir Smolar (Marek BukowskiNocne graffiti, Dzień czekolady), choć my, widzowie, śledzimy losy oddelegowanej do tej sprawy prokurator Agaty Szackiej (Maja OstaszewskaSamotność w sieci, Dzieci Ireny Sendlerowej). To dla niej w pewnym sensie debiut. Wcześniej zajmowała się przestępstwami gospodarczymi w mieście, w którym do przestępstw gospodarczych nie dochodziło. Kobiecie zależy więc na rozwiązaniu sprawy i wykazaniu się przed przełożonymi…

A w tle mamy Kraków. Zaznaczam to, bo jak ten Kraków wygląda! Jak malownicze, włoskie miasteczko. Stare, kamienne mury, soczysta zieleń drzew, przepiękne słonce. Kryminalna intryga świetnie tu pasuje, w dodatku jest ciekawie prowadzona i niekiedy zaskakująca. Przekonująco wypadają również aktorzy, którzy dobrze czują się w swoich rolach. No i nie ma tu technoabsurdów rodem ze Sług bożych, drewna serwowanego przez Vegę w Plagach Breslau czy nadmiaru niepotrzebnych wulgaryzmów znanych z co najmniej kilku innych polskich produkcji. Może niepotrzebnie twórcy mieszają wątki kryminalne z politycznymi, ale i tak Uwikłanie ogląda się z zainteresowaniem.

Film Bromskiego to jeden z nielicznych ostatnio udanych polskich kryminałów. Powieściami kryminalnymi nasz literacki rynek stoi i naprawdę dziwne, że ekranizowanie ich przychodzi filmowcom z takim trudem. To nie jest gatunek, który wymaga olbrzymich nakładów finansowych. Wystarczy umiejętność selekcji materiału (bo mówimy o filmach, nie serialach), a także sprawnego opowiadania, unikania bzdur i banałów. Bromski te umiejętności ma. Paru innych twórców się jednak wyłożyło…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz kryminały
– Czytałeś oryginał i nie oczekujesz wiernego trzymania się treści

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie przepadasz za opowieściami o morderstwach
– Kobieta Szacki to dla ciebie potwarz

Michał Zacharzewski

Uwikłanie, 2011, reż. Jacek Bromski, wyst. Maja Ostaszewska, Marek Bukowski, Danuta Stenka, Olgierd Łukaszewicz, Krzysztof Globisz, Andrzej Seweryn, Krzysztof Pieczyński, Krzysztof Stroiński, Piotr Adamczyk, Mikołaj Grabowski, Dorota Pomykała

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.


2 uwagi do wpisu “Uwikłanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.