Samotność w sieci

Powieść Janusza Leona Wiśniewskiego była bestsellerem. Książką czytaną chętnie przez kobiety, chwaloną, komentowaną, cytowaną. Wiśniewski stał się nawet lokalnym guru od internetowej miłości, udzielał wielu wywiadów i chętnie opisywał rodzącą się e-rzeczywistość. Decyzja o przeniesieniu powieści na wielki ekran wydawała się naturalna. Produkcji towarzyszyło spore zainteresowanie mediów. Szkoda więc, że efekt rozczarował.

Bohaterką S@motności w sieci jest Ewa (Magdalena CieleckaPowiedz to, Gabi, Mniejsze zło), dobrze wykształcona, wręcz przebojowa kobieta po trzydziestce, redaktorka telewizyjnych wiadomości. Sukces zawodowy opłaciła pustką emocjonalną i powolnym rozpadem małżeństwa. Coraz częściej łapie się na myśli o odejściu od męża. Albo przynajmniej o zdradzie. Poszukaniu szczęścia w ramionach kogoś, kto naprawdę żyje.

Swoimi rozterkami dzieli się z poznanym w sieci naukowcem, Jakubem (Andrzej ChyraDług, Komornik). Mężczyzna od lat mieszka w Monachium i jest tak zapracowany, że nie ma czasu zająć się swoim życiem. Nie ma kiedy go uporządkować, poznać kogoś, pomyśleć o sobie. Zresztą doświadczenia z przeszłości skutecznie zniechęciły go do kobiet i sprawiły, że boi się zaangażować. Rozmowy z Ewą sprawiają, że coś w nim pęka…

Pęka też w widzu, który musi oglądać te banały. S@motności w sieci jest jednym z najbardziej pretensjonalnych filmów w historii polskiego kina. Sztucznie brzmiące dialogi niekiedy wręcz śmieszą, a najczęściej nudzą. Bohaterowie przez większość projekcji piszą do siebie, co jest równie fascynujące jak oglądanie ściany. Wątki poboczne, choćby księdza czy Natalii, zostały potraktowane tak skrótowo, że nie pasują do reszty opowieści. Bronią się tylko zdjęcia i w miarę sprawnie zrealizowane wstawki animowane komputerowo. Ciut za mało, by film opłacało się obejrzeć.

Zobacz, jeśli:
– Było czytane, a nie było oglądane
– Też szukasz miłości w sieci

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz banałów

Michał Zacharzewski

Samotność w sieci, 2006, reż. Witold Adamek, wyst. Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra, Paweł Kukiz, Agnieszka Grochowska, Anna Dymna, Jacek Borcuch, Jan Englert, Kinga Preis, Szymon Bobrowski, Maja Ostaszewska

Ocena: 3/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

6 uwag do wpisu “Samotność w sieci

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.