Komornik

Komornik to jeden z tych filmów, które wstrząsnęły polską publicznością. Pokazały słabość państwa, niesprawiedliwość prawa, bezsilność zwykłych ludzi. Jednak w odróżnieniu od Linczu czy Długu reżyser Feliks Falk stworzył obraz wielowymiarowy i dodatkowo pozwolił sobie na promyk nadziei. Zgodnie z filmowym elementarzem skupił się na przemianie, którą przechodzi główny bohater. Dał mu szansę zrozumieć swoje błędy. Tylko… czy na pewno były to błędy?

Głównym bohaterem jest komornik sądowy, Lucjan Bohme (Andrzej ChyraBilet na księżyc, Kamienie na szaniec). Pochodzi z biednej rodziny i w tym zawodzie pracuje od niedawna. Dorabia się, bo ma pełne ręce roboty. Jego Wałbrzych upada. Zakłady przemysłowe pobankrutowały, ludzie nie mają pracy, pożyczają na potęgę i nie oddają. Ktoś musi długi egzekwować i robi to właśnie Bohme. Niby legalnie, ale z nadmierną konsekwencją, bez liczenia się ze skutkami swojej działalności.

Trzeba przyznać, że Bohme jest do pewnego stopnia uczciwy. Ściąga długi ze wszystkich, z których ściągnąć może. Dopada zarówno przemysłowca, który przepisał majątek na żonę, ale też staruszkę, która ma jedynie zegar – pamiątkę po nieżyjącym synu. W szpitalu zajmuje sprzęt służący do ratowania życia, kiedy indziej wykopuje z grobu ciało kobiety, żeby udowodnić światu, że jej wnuk złamał prawo. Jest tak skuteczny, że inni komornicy, często biorący łapówki za odstąpienie od egzekucji, zaczynają widzieć w nim zagrożenie…

No właśnie, jak to jest z długami? Należy je zwracać? A może można je brać i nie oddawać, kiedy jest się w trudnej sytuacji? Czy dotyczy to też dłużników alimentacyjnych? Przestępców, którzy mieli pokryć wyrządzone szkody? Komornik okazuje się filmem zaskakująco złożonym. Ostrym, opowiadającym o człowieku, którego trudno jest jednoznacznie ocenić. Tym samym robi olbrzymie wrażenie. Feliks Falk (Samowolka, Solidarność, Solidarność) zasługuje na brawa. Mało kto w polskim kinie kręci tak sugestywne filmy!

Zobacz, jeśli:
– Nie znasz
– Lubisz mocne kino społeczne

Odpuść sobie, jeśli:
– Samemu masz komornika nad głową

Michał Zacharzewski

Komornik, 2005, reż. Feliks Falk, wyst. Andrzej Chyra, Małgorzata Kożuchowska, Kinga Preis, Grzegorz Wojdon, Jan Frycz, Sławomir Orzechowski, Marian Dziędziel, Marian Opania, Mieczysław Gąbka

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

 

5 uwag do wpisu “Komornik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.