Lincz

To jeden z tych filmów, które poruszyły polską publiczność. Przypomniały widzom o bezsilności wobec zła, o słabości państwa, o bezradności, która może zniszczyć życie. Lincz powstał na bazie prawdziwej historii linczu we Włodowie i do dziś robi spore wrażenie. Sprawnie wyreżyserowany i bardzo dobrze zagrany, nie pozostawia człowieka obojętnym.

Mała wieś gdzieś na Mazurach. Parę domów, kilku spracowanych gospodarzy, bocian na gnieździe. Może nie jest to idylla, ale przynajmniej wydaje się, że miejscowi mają święty spokój. Robią swoje i nikt im nie przeszkadza. Nieoczekiwanie w pobliżu cmentarza zostają znalezione zmaltretowane zwłoki starszego mężczyzny, niejakiego Zaranka (Wiesław KomasaThais). Policji szybko udaje się ustalić podejrzanych. To miejscowe chłopaki. Zwykli, dorośli ludzie, z rodzinami.

Prowadzone przez prokuratora (Krzysztof FranieczekAutsajder, Dywizjon 303) śledztwo szybko doprowadza do ujawnienia okoliczności zdarzenia. Zaranek, były recydywista, od lat zaczepiał sąsiadów. Okradał ich, zastraszał, awanturował się, niszczył ich mienie. Policja nie wyrażała ochoty, by cokolwiek z nim zrobić. „Co z dziadkiem sobie nie poradzicie?”, rzucił nawet jeden z oficerów. No to poradzili sobie. Byli przecież mężczyznami, muszą bronić bliskich.

Lincz przypomina trochę Dług. Porusza bowiem temat obrony koniecznej i przedstawia podobną sytuację, w której doprowadzeni do ostateczności i pozbawieniu pomocy państwa ludzie dopuszczają się morderstwa. Siłę oddziaływania i tak już mocnego materiału potęguje świetna rola Komasy. W efekcie obraz ogląda się z zapartym tchem. Po seansie zaś pojawia się pytanie: co ja zrobiłbym w podobnej sytuacji? Gdzie szukałbym pomocy?

Zobacz, jeśli:
– Znasz sprawę Włodowy
– Lubisz mocne, polskie kino

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz dość polskiej patologii
– Irytują cię sąsiedzi i nie masz pomysłu, co z nimi zrobić

Michał Zacharzewski

Lincz, 2010, reż. Krzysztof Łukaszewicz, wyst. Leszek Lichota, Agnieszka Podsiadlik, Wiesław Komasa, Maciej Mikołajczyk, Łukasz Simlat, Izabela Kuna, Zbigniew Stryj, Krzysztof Franieczek, Tamara Arciuch, Magdalena Kuta, Julia Kijowska, Ireneusz Kozioł, Jacek Polaczek, Mieczysław Kadłubowski

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

5 uwag do wpisu “Lincz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.