Alternatywy 4. Przewodnik po serialu i rzeczywistości

Autorem książki Alternatywy 4. Przewodnik po serialu i rzeczywistości jest Janusz Płoński, jedyny żyjący współscenarzysta kultowego polskiego serialu. Nie tak znany jak Bareja, ale zdolny i mogący opowiedzieć o tym, co działo się na planie. A musiało się dziać, bo zdjęcia ruszyły tuż po rozpoczęciu stanu wojennego, w warunkach dalekich od normalności. Niekiedy przed kamerami wręcz roiło się od gwiazd!

Książka Płońskiego nie jest typowym przewodnikiem po serialu ani też typowym wspomnieniem. Powstała podczas wykładów, jakie autor prowadził na Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Studenci na każdych zajęciach oglądali jeden odcinek Alternatyw 4 i następnie o nim dyskutowali. A byli to ludzie urodzeni już po 1989 roku, znający lata osiemdziesiąte jedynie z opowieści swoich rodziców. Stąd zadawali mnóstwo dziwnych pytań. Kim są poszczególne osoby i czemu zachowują się tak, jak się zachowują? Czemu blok to ruina, paczka z USA wywołuje sensację, a w sklepach nic nie ma? Niektóre z tych pytań wydają się naciągane i dziecinne, świadczą o kompletnym braku wiedzy bądź co bądź studentów. Być może w ogóle nie zostały zadane, jednak pozwoliły autorowi lepiej opisać PRL-owską rzeczywistość.

I tu ważna uwaga. Alternatywy 4. Przewodnik po serialu i rzeczywistości ma formę wywiadu. Składa się z dziewięciu rozdziałów odpowiadających dziewięciu odcinkom produkcji i każdy z tych rozdziałów analizuje to, co się dzieje na ekranie. Pomiędzy wyjaśnienia autor wplata anegdotki z planu, a także wyjaśnienia z nim niezwiązane. W sumie jednak nie opowiada żadnych głębszych historii, nie wyciąga zaskakujących faktów, danych historycznych, ciekawostek. Snuje po prostu lukrowano-zabawną bajeczkę o tym, jak wyglądał PRL, jak zdobywało się podstawowe produkty, hodowało karpie w wannie i ukrywało niektóre tematy przed głupkami z cenzury.

Stąd jestem przekonany, że ludzie mający dziś te czterdzieści lat nie znajdą w Alternatywy 4. Przewodnik po serialu i rzeczywistości zbyt wiele interesujących tematów (może poza tymi, które dotyczą samej produkcji). Większość informacji uznają za starszne banały. Książka większe szanse u osób młodych, dla których PRL to zamierzchłe czasy. W sposób lekki i przyjemny – jako taki companion book – wyjaśni im telewizyjną rzeczywistość. Nie trzeba będzie chodzić na wykłady Płońskiego.

Michał Zacharzewski

Alternatywy 4. Przewodnik po serialu i rzeczywistości
Autor: Janusz Płoński
Wydawnictwo: Edipresse

Polub nas na Facebooku i Twitterze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.