Dylematu 5 S01 (serial)

Na papierze to był naprawdę świetny pomysł. Wręcz genialny! Ot, serial Dylematu 5 miał ożywić po dwudziestu latach bohaterów kultowego serialu Alternatywy 4, opowiedzieć o tym, jak sobie radzą w kapitalistycznej rzeczywistości. Spojrzeć na mieszkańców najsłynniejszego ursynowskiego bloku z innej perspektywy, obśmiać wady nowego systemu, pokazać, jak toczyły się wówczas losy Polaków.

Przecież w połowie lat dwutysięcznych wiedzieliśmy już wszystko. Przeżyliśmy okres dzikiego kapitalizmu i powoli zaczynaliśmy się cywilizować. Byliśmy już w Unii, a ludziom żyło się coraz lepiej. Z ulic zniknęło syreny i maluchy, królowały zachodnie marki. Ludzie jeździli na wczasy do Włoch czy Egiptu. Na wsiach żyło się lepiej, a małe miasteczka piękniały. Jestem przekonany, że Bareja wykorzystałby to. Przygotował barwną opowieść o naszych czasach. Grzegorz Warchoł nakręcił tymczasem serial, który skasowano po trzech odcinkach. Rzecz do dziś niespotykana…

Niby wszystko jest fajnie. W bloku przy ulicy Alternatywy 4 wciąż mieszka wielu starych lokatorów. Głównie tych, których odtwórcy wciąż żyją. Są Balcerkowie, jest Kołek i Kotek (choć pani Kołkowa jest obecnie Kotkową), Manc wciąż coś konstruuje, docent Furman obserwuje, zaś dawna pani śpiewaczka mieszka obecnie z hodowcą patyczaków. Nie ma już oczywiście Anioła, choć jego dawna małżonka zajmuje ważne stanowisko w dużym niemieckim banku. Z nowych postaci wyróżnia się Rychu prowadzący agencję towarzyską oraz Jan Pokorny, drobny cwaniaczek, który dzięki związkowi z córką burmistrza dostał mieszkanie i… zadanie specjalne.

I to właśnie wokół niego kręci się akcja serialu. W bloku przy Alternatywy 4 dochodzi do dziwnej i fatalnie zilustrowanej eksplozji, w wyniku której budynek nie nadaje się już do użytku. Bohaterowie zostają przesiedleni do gmachu przy ulicy Dylematu 5, obok którego ma powstać duży supermarket. Potrzebna jest do tego zgoda lokatorów, którą próbuje – wszelkimi możliwymi sposobami – zdobyć Pokorny. W sumie to nie bardzo wiadomo, kim jest. Cieciem? Samozwańczym przewodniczącym wspólnoty mieszkaniowej? Dość powiedzieć, że pozostali bohaterowie tylko plączą się mu między nogami i nie mają żadnych ciekawych historii.

Najgorsze, że zdziadzieli, stali się bezbarwni. Balcerek doszczętnie stracił dawny pazur prażanina z Targówka, a jego dorośli już synowie nie mają za grosz charakteru. Sędziwy Furman błąka się z jamnikiem po okolicy bądź przesiaduje pod śmietnikiem, w którym mieszka jakiś bezdomny. Kotek i Kołek dogryzają sobie bez większej finezji, zaś na parkingu stoi komisariat w blaszaku (!) – pracuje tam kolejny nowy lokator, Wojtaszek. A Manc leży w szpitalu. Wszyscy są starsi o te dwadzieścia lat, bardziej niedołężni, pozbawieni dawnego uroku. W serialu Barei dostrzegaliśmy w nich siebie i naszych sąsiadów. Tu z żadnym się nie identyfikujemy.

Królują nieśmieszne żarty. Nawet jeśli niektóre scenki mają pomysł, to zostały nakręcone w tak drętwy sposób, że tracą cały swój komiczny potencjał. Realizacyjnie całość jest na poziomie tanich seriali komediowych pokroju Bulionerów, kadry wyłapujące śmietniki, jakieś rusztowania, metalowe płoty są obrzydliwe. Styl oryginału nie został zachowany nawet w warstwie dźwiękowej. Nie czuć w tej produkcji choćby odrobiny pasji i zaangażowania. Nie dziwię się opiniom, że Dylematu 5 to jedna z najgorszych produkcji zrealizowanych po 1989. Podobnie jak temu, że Grzegorz Warchoł nie chciał rozmawiać o swojej pracy. Nawet on, spiritus movens tego projektu, nie zdołałby go obronić. Zwłaszcza on.

Zobacz, jeśli:
– Wierzysz, że dym lecący z kratki wentylacyjnej to dobra ilustracja wielkiego wybuchu
– Piszesz pracę naukową o nieudolności telewizji polskiej
– Jesteś fanem lub fanką Karolaka

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie chcesz sobie psuć dobrych wspomnień o Alternatywy 4

Michał Zacharzewski

Dylematu 5, 2006, reż. Grzegorz Warchoł, wyst. Tomasz Sapryk, Witold Pyrkosz, Zofia Czerwińska, Kazimierz Kaczor, Anna Chitro, Jerzy Kryszak, Marek Frąckowiak, Zdzisław Rychter, Wojciech Pokora, Jerzy Bończak, Krystyna Tkacz, Adam Ferency, Stanisława Celińska, Jacek Braciak, Tomasz Karolak, Filip Borowski, Wiktoria Gorodeckaja, Piotr Grabowski, Izabela Dąbrowska, Elżbieta Kilarska, Andrzej Gawroński, Janusz Leśniewski, Lech Łotocki, Leon Charewicz, Antoni Królikowski, Joachim Lamża, Krzysztof Tyniec, Hanna Bieniuszewicz, Waldemar Czyszak, Bartosz Turzyński, Dariusz Toczek, Monika Dryl, Julia Kamińska, Wojciech Czerwiński, Magdalena Boczarska, Maksym Popow, Weronika Książkiewicz, Stanisław Brudny, Małgorzata Bereza, Bożena Dykiel, Janusz Płoński, Krzysztof Machowski, Marcin Sztabiński, Wacław Szklarski, Bogdan Misiewicz, Olga Serebryakova, Katarzyna Paskuda

Ocena: 2/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD. 

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Dylematu 5 S01 (serial)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.