Nadzwyczajni

To nie są nowi Nietykalni, choć Nadzwyczajni powstali rękami tych samych ludzi i również poruszają problem ludzi żyjących poza społeczeństwem. Robią to jednak w sposób dużo poważniejszy, niemal całkowicie pozbawiony tanich wzruszeń. Bo tu, panie i panowie, nie ma się z czego śmiać. Należy raczej zastanowić się, co zrobić z osobami autystycznymi, jak pomóc ich rodzinom i w jaki sposób o nich dbać.

Bohaterów jest dwóch. To Żyd Bruno (Vincent Cassel – The World Is Yours, Uczeń) i Arab Malik (Reda KatebWilcze echa, Lost River), dwaj kumple prowadzący nie do końca oficjalne ośrodki pomocy dla dzieci i młodzieży autystycznej. Podglądamy ich przy pracy. Każdego dnia urywające się telefony i dziesiątki spraw, którymi trzeba się zająć. I jeszcze dzieciaki czekające na pomóc. Przeludnienie i brak życia osobistego, do tego setki obowiązków. Tego przywieźć, tamtemu coś załatwić, a i jeszcze rodziców pacjentów odwiedzić i podtrzymać na duchu…

Bruno przyjmuje wszystkie potrzebujące dzieci. Zwłaszcza te, których z uwagi na agresywne zachowanie nie chce żaden inny ośrodek. Dla jednych jest bohaterem, który całe swoje życie poświęcił innym. Są jednak tacy, którzy uważają go za człowieka nieodpowiedzialnego, akceptującego przeludnienie w ośrodku, zatrudniającego ludzi bez odpowiednich kwalifikacji. Często wykolejeńców, którym ktoś musi wskazać nową, lepszą drogę w życiu.

Nadzwyczajni są filmem ciepłym i mimo wszystko pogodnym. Na pewno też niepozbawionym humoru (trudno nie śmiać się z jednego z podopiecznych, który musi pociągnąć każdy hamulec bezpieczeństwa, na jaki się natknie). Jednak wydźwięk tej produkcji jest mimo wszystko ponury. Nawet w tak bogatym społeczeństwie brakuje środków na należytą opiekę nad potrzebującymi. A raczej nie brakuje, tylko władza woli wydawać je na inne cele.

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się problematyką społeczną
Nietykalnych uwielbiasz

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz filmów o niepełnosprawnych

Michał Zacharzewski

Nadzwyczajni, Hors norms, 2019, reż. Olivier Nakache, Éric Toledano, wyst. Vincent Cassel, Reda Kateb, Hélène Vincent, Bryan Mialoundama, lban Ivanov, Catherine Mouchet, Benjamin Lesieur, Marco Locatelli

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.

3 uwagi do wpisu “Nadzwyczajni

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.