Quest

W połowie lat dziewięćdziesiątych kariera Jeana-Claude Van Damme’a niebezpiecznie zwolniła. Uliczny wojownik kompletnie się widzom nie spodobał, zaś Nagła śmierć wypadła przeciętnie. Belgijski aktor obwiniał o wszystkich, tylko nie siebie. Kto wie, czy właśnie nie dlatego postanowił samodzielnie wyreżyserować Quest. Ba, nawet scenariusz napisał!

Akcja filmu rozpoczyna się w 1925 roku w Nowym Jorku, gdzie Christopher Dubois (Jean-Claude Van DammeZastępca, Strażnik czasu) zajmuje się okradaniem przechodniów. Nie pracuje sam; opiekuje się grupką sierot, zwykłych uliczników, którzy wspierają go w trudnym fachu kieszonkowca i w sumie dobrze się bawią. Oczywiście do czasu, gdy zadzierają z poważniejszymi gangsterami. Pojawia się też policja, handlarze bronią, piraci, wreszcie tajemniczy angielski lord (Roger Moore), który wywozi Duboisa do Syjamu i tam uczy muai thai. Kilka miesięcy później gość zostaje wystawiony jako przedstawiciel Stanów Zjednoczonych w nielegalnym turnieju sztuk walki w Tybecie…

Dla Van Damme’a Quest był okazją do zaprezentowania swoich umiejętności, a także przybliżenia widzom różnych odmian sztuk walki. W turnieju bierze bowiem udział zawodnik sumo, specjalista od brazylijskiej capoeiry, wychowanek klasztoru Shaolin, a także zwolennik stylów opracowanych na potrzeby wojska. Oczywiście Polaka nie ma, a Rosjanin szybko daje się wyeliminować – Słowianie jak zwykle dają ciała. Niewątpliwą atrakcją filmu są za to piękne plenery oraz rola Rogera Moora.

Gorzej ze scenariuszem, który powszechnie uznano za naciągany, nudnawy i nieco zbyt podobny do Krwawego sportu. Jakby tego było mało, Frank Dux (bohater tegoż Krwawego sportu) pozwał Van Damme’a, zarzucając mu kradzież pomysłu. Twierdził, że pięć lat wcześniej spłodził niemal identyczny scenariusz. Sąd nie dał mu jednak wiary. W sumie dobrze, bo miałby się czego wstydzić. Quest to film dla miłośników sztuk walki i tylko dla nich.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz filmy o sztukach walki
– Cenisz szpagaty Van Damme’a, zwłaszcza te w powietrzu
– Tęsknisz za Rogerem Moore’em

Odpuść sobie, jeśli:
– Wierzysz w dobre aktorstwo nawet w kinie akcji

Michał Zacharzewski

Quest, The Quest, 1996, reż. Jean-Claude Van Damme, wyst. Jean-Claude Van Damme, Roger Moore, James Remar, Janet Gunn, Jack McGee, Shane Meier

Ocena: 4/10

Polub nas na Facebooku!

4 uwagi do wpisu “Quest

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.