Za ciosem

Jean-Claude Van Damme pożegnał się z amerykańskimi kinomanami tym właśnie filmem. Pod względem finansowym nie było to udane pożegnanie – kosztujący 35 milionów dolarów obraz Za ciosem przyniósł zaledwie 10 milionów dolarów przychodu i spotkał się z bardzo chłodną reakcją krytyków. Widzowie byli dla niego nieco łagodniejsi, zwłaszcza ci, którzy potrafili docenić azjatycki styl opowiadania. Reżyser Hark Tsui znał się przecież na swojej robocie.

Marcus Ray (Jean-Claude Van DammeThe Quest, Ryzykanci) jest biznesmenem. Razem ze swoim partnerem w interesach, Tommym Hendricksem (komik Rob Schneider), handluje podrabianymi dżinsami. Nie wie jednak kilku rzeczy. Po pierwsze, Tommy jest agentem CIA. Ich szefowa, Karen (Lela Rochon), też jest z CIA. A gdzieś w tle czają się Rosjanie, którzy opracowali mikrobomby i instalują je pracowicie… właśnie w spodniach.

Reszta to już typowy „jawamdamme”, czyli szybka akcja, konkretne bijatyki i strzelaniny okraszone sporą dawką humoru. Tempo jest bliższe kinu azjatyckiemu niż amerykańskiemu, podobnie sposób kręcenia scen. Czuć tu fantazję, której zachodnim twórcom często brakowało. Z drugiej strony scenariusz jest pełen uproszczeń i niezbyt wiarygodnych zwrotów akcji, zaś reżyser nawet nie myśli o realizmie. Chce bawić widzów za wszelką cenę.

W pamięć zapada jednak widoczny w tle Hong Kong, który wówczas przechodził z brytyjskich rąk w chińskie. Do tego nieczynne dziś lotnisko Kai Tak Airport. To jednak tylko dodatki do bardzo konkretnej akcji. Za ciosem nie jest bowiem filmem złym i niezasłużenie poniosło porażkę w kinach. Hark Tsui do spółki z Van Damme’em zaproponowali całkiem sensowną rozrywkę; obraz dynamiczny i trzymający w napięciu. Mnie takich filmów we współczesnym kinie brakuje. Jest ich zdecydowanie zbyt mało.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz Van Damme’a
– Chcesz zobaczyć dawny Hong Kong (sprzed 20 lat)
– Cenisz bezpretensjonalne kino akcji

Odpuść sobie, jeśli:
– Oczekujesz o filmów czegoś więcej niż czystej akcji

Michał Zacharzewski

Za ciosem, Knock Off, 1998, reż. Hark Tsui, wyst. Jean-Claude Van Damme, Rob Schneider, Lela Rochon, Paul Sorvino, Wyman Wong, Carman Lee, Michael Wong

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku!

 

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Za ciosem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.