Worricker – Drugie starcie

Szpiegowski thriller Ósma strona został niespodziewanie dobrze przyjęty przez brytyjskich widzów, dlatego podjęto decyzję o nakręceniu dwóch kolejnych części. Worricker – Drugie starcie to pierwsza z nich i można się przy niej dobrze bawić nie znając poprzedniej, ale lepiej ją zobaczyć. Bohaterowie są bowiem ci sami, niektóre wątki powracają, no i łatwiej przyzwyczaić się do niespiesznego tempa akcji. Sam Worricker (Bill NighyDrugi hotel Marigold, Ja, Frankenstein) nie przypomina szpiegów z Atomic Blonde czy Ocalonej. Brzydzi się przemocą. Zawodowo szacuje ryzyko, a nie bije po mordach.

Tym razem przebywa na wygnaniu. Podpadł rządowi, dlatego wylądował na Bahamach, a  ściślej na położonych we wschodniej części archipelagu malowniczych wysepkach Turks & Caicos. Co robił na tej przymusowej emeryturze? Siedział na leżaczku na plaży, czytał książki, chadzał na smaczne śniadania. Szybko jednak wciągnął go wielki świat w osobie Curtisa Pelissiera z CIA (Christopher Walken), rozpracowującego biznesmena prowadzącego korporację Gladstone. Pojawia się też powiązana z tą firmą Melanie (Winona RyderSexlista 101). Każde z nich rozgrywa swoją partię.

W Worricker – Drugie starcie nie ma efektownych strzelanin, bijatyk czy zapierających dech w piersiach pościgów samochodowych. Bohaterowie kierują się intelektem. Zbierają informację, szukają sojuszników, próbują przewidzieć ruchy rywali. Worricker ma o tyle trudno, że do jego spraw miesza się premier (Ralph Fiennes) powiązany z trefną fundacją. Świat z filmu jest pełen lipnych interesów, które załatwiają mężczyźni w garniturach. Nie muszą strzelać i wysadzać, jak przeciwnicy Jamesa Bonda. Działają w zupełnie inny sposób.

Film ma swój urok. Tworzą go malownicze plenery Turks i Caicos oraz plejada świetnych aktorów, którą uzupełniają Helena Bonham Carter (Jeździec znikąd, Alicja po drugiej stronie lustra) czy chociażby Ewen Bremner (Wonder Woman, T2: Trainspotting). Przede wszystkim jednak ciekawy jest scenariusz. Przypomina bowiem książkę – ma dużą ilość dialogów, odpowiednio zawiłą intrygę oraz ciekawych bohaterów o wyraźnie zarysowanych charakterach. Kto lubi takie powieści, nie pogardzi i filmem.

Wojciech Kąkol

Worricker – Drugie starcie, Turks & Caicos, Wielka Brytania 2014, reż. David Hare, wyst. Bill Nighy, Helena Bonham Carter, Ralph Fiennes, Winona Ryder, Christopher Walken, Ewen Bremner, Dylan Baker

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku!

3 uwagi do wpisu “Worricker – Drugie starcie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.