Worricker – ostateczna rozgrywka

To trzecia i ostatnia część historii fikcyjnego brytyjskiego analityka pracującego dla MI5. Wcześniejsze, Ósma Strona i Worricker – drugie starcie, były interesującymi thrillerami obrazującymi pracę szpiegów. I to taką prawdziwą pracę, czyli kombinowanie, analizowanie, dogadywanie się, załatwianie różnych rzeczy z całkowitym pominięciem strzelania, biegania czy ścigania się samochodami. O atrakcyjności tych filmów decydował ciekawy scenariusz oraz doskonała obsada aktorska.

Przepiękne plenery tropikalnych wysepek ustępują tu miejsca Europie. Worricker wraca bowiem w rodzinne strony, by doprowadzić sprawę premiera do końca. A ten, jak wiadomo, zaangażował się w nie do końca czyste interesy i zrobi wszystko, by pozbyć się zagrożenia ze strony emerytowanego agenta. Ich ostateczna rozgrywka nie ma jednak takiego tempa jak w poprzednich filmach. Historia coraz bardziej przypomina rasowy dramat polityczny.

Polityczny, ale i rodzinny, gdyż wyeksponowany zostaje wątek związany z córką bohatera, graną przez Felicity Jones (Łotr 1, Inferno, Zderzenie). To ona – będąc w ciąży – niejako zmusza do Worrickera do działania i do umożliwienia sobie powrotu do kraju oraz zanurzeniu się w światku, w którym brudy pierze się publicznie, za pomocą zaprzyjaźnionych dziennikarzy pracujących w krajowych mediach. To zresztą ciekawy wątek pokazujący, jak służby i politycy sterują opinią publiczną.

Po raz kolejny broni się obsada, w której roi się od gwiazd kina. Worricker – ostateczna rozgrywka ma również odpowiednio skomplikowany scenariusz oraz odrobinę subtelnego humoru, która skutecznie i w odpowiednich momentach rozładowuje emocje. Brakuje jednak tej spójności, który miał oryginał. Sama historia zaczyna przypominać przeciągnięty ponad miarę serial. To wada, na którą można przymknąć oko, kiedy lubi się tych fantastycznych aktorów. Ale to jednak wada, której być nie powinno.

Wojciech Kąkol

Worricker – ostateczna rozgrywka, Salting the Battlefield, reż. David Hare, wyst. Bill Nighy, Ralph Fiennes, Helena Bonham Carter, Olivia Williams, Felicity Jones, Rupert Graves, Ewen Bremner, Saskia Reeves

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku!

2 uwagi do wpisu “Worricker – ostateczna rozgrywka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.