Prestiż

W filmie Prestiż Christopher Nolan, jeden z najwybitniejszych współczesnych reżyserów kina popularnego, opowiada historię dwóch rywalizujących ze sobą magików. Przenosimy się do Londynu z końca XIX wieku i przekonujemy, że pasja potrafi zaprowadzić na manowce. I że iluzjonistom naprawdę należy się szacunek.

Dwaj magicy – Robert Angier (Hugh Jackman X-Men) i Alfred Borden (Christian BaleThor 4) – wspólnie występują w show zaprojektowanym przez wybitnego inżyniera Johna Cuttera (Michael CaineDorwać Cartera), który bez przerwy wymyśla nowe, niezwykłe pomysłowe sztuczki. Jednak podczas jednego z pokazów ginie Julia (Piper PeraboLooper), żona Roberta. Ten obwinia o jej śmierć Alfreda, odchodzi z zespołu i zaczyna z dawnym przyjacielem rywalizować.

Podczas tej rywalizacji posuwają się do nieczystych zagrywek, ale nawet i bez tego Prestiż byłby emocjonujący. Podziwianiu niesamowitych popisów magicznych towarzyszą bowiem próby ich rozgryzienia, co zamienia opowieść w emocjonującą zagadkę. Pytanie o istnienie prawdziwej magii pojawia się gdzieś w tle, skrzyżowane z pytaniem o ograniczenia nauki, reprezentowanej tu przez fascynującego Teslę (David Bowie Labirynt). Tym samym dramatowi towarzyszy thriller, love story, a nawet kryminał – i ten miks wcale nie razi. Wręcz przeciwnie, sprawdza się, potwierdzając spory kunszt Nolana.        

Przede wszystkim jednak Prestiż jest filmem doskonale wyreżyserowanym. Intrygującym, nastrojowym, trzymającym w napięciu, zaskakującym i poruszającym, do pewnego stopnia również i niejednoznacznym. Na tak dużą liczbę pozytywnych określeń zapracował przede wszystkim dobrym scenariuszem. Dalekim od sztampy, do której przyzwyczaił nas Hollywood.

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się magią sceniczną
– Uważasz Teslę za fascynującą postać
– Kochasz kino Nolana

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz nieliniowych opowieści

Michał Zacharzewski

Prestiż, The Prestige, 2006, reż. Christopher Nolan, wyst. Hugh Jackman, Christian Bale, Michael Caine, Scarlett Johansson, Piper Perabo, Rebecca Hall, Samantha Mahurin, David Bowie, Andy Serkis, Daniel Davis, Jim Piddock, Christopher Neame, Mark Ryan, Roger Rees, Jamie Harris, Ron Perkins, Chao Li Chi, Kevin Will, Edward Hibbert, Ricky Jay, William Morgan Sheppard

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.