X-Men (2000)

Zanim narodziło się Marvel Cinematic Universe, konkurencyjna wytwórnia Fox przygotowała coś na kształt Avengers. X-Men to przecież dokładnie takie same widowisko – komiksowe, pełne superbohaterów, okraszone sporą ilością gwiazd, efektów specjalnych i humoru. Ma tę przewagę, że rozpoczyna się w Polsce i ten motyw jeszcze w serii powróci.

W 1944 roku w drodze do obozu Auschwitz młodziutki Eric zostaje odebrany rodzicom. Kiedy próbuje się do nich przedostać, wygnają się skrzydła stalowej bramy. Kilkadziesiąt lat później jeden z amerykańskich senatorów próbuje przecisnąć przez parlament ustawę o obowiązkowym ujawnieniu się mutantów. Wydarzenia obserwuje dorosły już Eric, znany też jako Magneto (Ian McKellenBohater ostatniej akcji), oraz profesor Xavier (Patrick StewartDoktor Strange w multiwersum obłędu).

Każdy z nich reaguje inaczej. Profesor zamierza dalej prowadzić szkołę dla ludzi obdarzonych wyjątkowymi zdolnościami i działać na rzecz pokojowej współpracy ludzi i mutantów. Magneto wręcz przeciwne – pierwsze, co robi, to porywa rzeczonego senatora i wykorzystuje do eksperymentu mającego na celu wywołanie u zwykłych ludzi mutacji. Szykuje się tym samym na wojnę, której celem ma być podporzadkowanie sobie „normalsów”.

A nas, widzów, czeka emocjonująca historia o starciu dwóch wrogich frakcji, w którym istotną rolę odegra niejaki Wolverine (Hugh Jackman Kate i Leopold). Jest to zarazem historia, która zapoczątkowuje całą serię filmów o X-Menach i pełni rolę wprowadzenia do ich niezwykłego świata. To ważne – w 2000 roku w Polsce nie byli oni jeszcze tak znani jak dzisiaj i trzeba ich było przedstawić. I choć z dzisiejszej perspektywy obraz trąci niekiedy banałem, to pozostaje sprawnie nakręconym widowiskiem. Jednym z lepszych przed erą MCU.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz filmy superbohaterskie
– Znasz historię X-Menów

Odpuść sobie, jeśli:
– Szerokim łukiem omijasz blockbustery
– Mutantów to widujesz na co dzień. W pracy bądź telewizji

Michał Zacharzewski

X-Men, 2000, reż. Bryan Singer, wyst. Hugh Jackman, Patrick Stewart, Ian McKellen, Famke Janssen, James Marsden, Halle Berry, Anna Paquin, Tyler Mane, Ray Park, Rebecca Romijn, Bruce Davison, Matthew Sharp, Kenneth McGregor, Elias Zarou, Stan Lee, Carson Manning, Shawn Ashmore, Sumela Kay, David Lawrence Brown, Matt Weinberg, George Buza, Jay Yoo

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

3 uwagi do wpisu “X-Men (2000)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.