Las (2009)

Dziwny to film. Ale Las nie mógł być niedziwny, skoro wyreżyserował go Piotr Dumała, specjalista od nastrojowych, choć jednocześnie bardzo dziwnych animacji. Do pracy nad lasem zaprosił zaledwie dwóch aktorów, a także znakomitego operatora Andrzeja Sikorę. To oni budują ten film.

Akcja Lasu toczy się na dwóch planach. Pierwszy tworzy skromnie urządzony, mające już swoje lata dom, w którym mieszkają ojciec (Stanisław BrudnyKatyń) z synem (Mariusz Bonaszewski Banksterzy). Starszy pan nie jest już zbyt sprawny. Powoli umiera. Młodszy opiekuje się nim tak, jak umie najlepiej. Szoruje go każdego dnia, podaje jedzenie, stara utrzymać przy życiu.

Więcej ekranowego czasu zajmuje plan drugi, w którym obaj panowie idą przez las. Ojciec pełni tu rolę przewodnika, nieraz strofuje syna, który wydaje się nieco zagubiony. W jednej i drugiej historii niewiele rozmawiają. Co najwyżej wymieniają proste informacje bądź karcą się wzajemnie. Potęguje to klimat Lasu, klimat obcości podszytej niepokojem, tajemniczości, ale też pewnego rodzaju rozdwojenia. O ile bowiem pierwszy plan jest do bólu realistyczny, drugi ma w sobie coś z baśni. Jakby ucieka od rzeczywistości.

W Lesie można się doszukać śladów kina Tarkowskiego, można też uznać, że to rodzaj rozliczenia się reżysera z własnymi traumami. Można też wreszcie uznać całość za projekt artystyczny, zbitkę pięknych, ruchomych kadrów mających wywoływać określone emocje. Każda interpretacja jest zresztą dozwolona. Na tym właśnie polega sztuka. Nie narzuca. Pozwala myśleć, dyskutować. Brnąć do brzegu zrozumienia.

Zobacz, jeśli:
– Znasz prace Dumały
– Potrafisz docenić ładne zdjęcia
– Lubisz kino Tarkowskiego
– Chcesz zobaczyć otwierającą seans animację

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na sensowną i emocjonującą opowieść
– Lubisz filmy z dobrym tempem
– Nie cierpisz czarno-białych filmów

Michał Zacharzewski

Las, 2009, reż. Piotr Dumała, wyst. Stanisław Brudny, Mariusz Bonaszewski

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.