Dorwać Cartera

O nakręceniu remake’u sensacyjnego Dopaść Cartera z 1971 roku Sylvester Stallone myślał przez lata. Zdecydował się na to późno. Zbyt późno. W 2000 roku nie był już tak wielką gwiazdą jak dekadę wcześniej. I choć zgromadził na planie kilka ciekawych nazwisk, to powstał film, który nie zasługuje na eksponowane miejsce w historii kina. Dorwać Cartera najlepiej skwitować stwierdzeniem „kolejny przeciętny akcyjniak”.

Jack Carter (Sylvester StallonePonad szczytem) wraca do rodzinnego Seattle na pogrzeb brata. Wkrótce po uroczystości dowiaduje się, że śmierć mężczyzny wcale nie była przypadkowa. Prawdopodobnie ktoś pomógł mu opuścić ten świat, spił unikającego alkoholu mężczyznę i wpakował do samochodu. Jack, prywatnie cyngiel mafii z Las Vegas, postanawia przyjrzeć się sprawie bliżej.

Film miał niemały budżet. Kosztował ponad 60 milionów dolarów. Większość tych pieniędzy trafiła jednak do aktorów, stąd w Dorwać Cartera brakuje spektakularnych scen akcji znanych z wcześniejszych produkcji Stallone. To bardziej kameralny film, którego twórcom zależało na stworzeniu klimatu. Opowieść o samotnym mścicielu szukającym winnych śmierci brata nawet pod tym względem jest nierówna.

Wydaje się, że najbardziej zawinił zmieniony w porównaniu z oryginałem scenariusz. Choć tekst z 1971 roku nie był skomplikowany ani specjalnie głęboki, to tu został dodatkowo okrojony ze znaczeń i treści. Powstał film pusty, niewzbudzający emocji. Mało kogo interesuje, czy Sylvestrowi uda się dorwać tego Cartera…

Zobacz, jeśli:
– Jesteś fanem Sylvestra
– Chcesz porównać z oryginałem

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz, że to dobre kino akcji
– Nie lubisz kiepskich scenariuszy  w kinie/

Michał Zacharzewski

Dorwać Cartera, Get Carter, 2000, reż. Stephen Kay, wyst. Sylvester Stallone, Mickey Rourke, Alan Cumming, Michael Caine, Rachael Leigh Cook, Miranda Richardson, Rhona Mitra, John C. McGinley, Johnny Strong, John Cassini, Yves Cameron, Garwin Sanford, Mark Boone Junior, Gretchen Mol, Yan-Kay Crystal Lowe, Tom Sizemore, Tyler Labine, Lauren Lee Smith, Darryl Scheelar, Frank Stallone

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

2 uwagi do wpisu “Dorwać Cartera

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.