X-Men 2

Druga część serii X-Men dotyczy dokładnie tego samego tematu co część pierwsza, a więc napięć społecznych w Stanach Zjednoczonych. Religijnych, rasowych, dowolnych – to bez znaczenia. Ponownie mamy podział na ludzi i mutantów, ponownie mamy rosnące antagonizmy i grupkę śmiałków pod przywództwem profesora Xaviera, która stara się nie dopuścić do eskalacji konfliktu. Efektowne to wszystko, choć oczywiście nieco wtórne.

Poddany procesowi prania mózgu Nightcrawler podejmuje nieudaną próbę zamachu na prezydenta Stanów Zjednoczonych, po czym ranny ukrywa się w bliżej nieznanym miejscu. Profesor Xavier ze Szkoły dla Mutantów próbuje go odnaleźć i odkryć, kto stoi za atakiem – wierzy bowiem w jego niewinność. Wątpliwości nie ma z kolei pułkownik Styker, który na rozkaz prezydenta stara się odnaleźć winnych. Mężczyzna przygotowuje się do zniszczenia wszystkich żyjących mutantów, gdyż uważa ich za największe zagrożenie dla ludzkości.

Niby film X-Men 2 opowiada zupełnie nową historię, dzięki czemu znajomość części pierwszej nie jest obowiązkowa. Sęk w tym, że ilość postaci przewijających się przez ekran jest olbrzymia i ktoś, kto dopiero po raz pierwszy spotyka się z X-Menami, szybko się w tym gąszczu zagubi. Wiele z nich pojawia się jedynie w epizodach; właściwie tylko ci najważniejsi, z Wolverine’em i Jean Grey na czele, otrzymują godną ilość czasu, by dać się lepiej poznać publiczności. Pozostali głównie szpanują – atak Nightcrawlera na Biały Dom jest efektowny, podobnie jak żonglerka Magneto czy popisy Deathstrike’a.

X-Men 2 powstał na kilka lat przed Iron Manem, pierwszą odsłoną Marvel Cinematic Universe. Dlatego tuż po premierze uchodził za „wzorcową” ekranizację komisu. Niewiele się od tego czasu zmieniło, to nadal efektowny i dobrze zrealizowany film. W porównaniu ze współczesnymi produkcjami nieco mniej zabawny, mniej samoświadomy, mniej podkreślony wężykiem. Ale czy to źle?

Zobacz, jeśli:
– Lubisz X-Menów
– Kochasz ekranizacje komiksów

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz dość blockbusterów
– Komiksy uważasz za książki dla zacofanych intelektualnie

Michał Zacharzewski

X-Men 2, X2, 2003, reż. Bryan Singer, wyst. Hugh Jackman, Patrick Stewart, Ian McKellen, Halle Berry, Famke Janssen, James Marsden, Anna Paquin, Rebecca Romijn, Brian Cox, Alan Cumming, Bruce Davison, Shawn Ashmore, Aaron Stanford, Kelly Hu, Katie Stuart, Michasha Armstrong, Alfonso Quijada, Roger Cross, David Fabrizio, Michael Soltis, James Kirk, Ty Olsson, Keely Purvis, Jade Ramsey, Bryan Singer, David Kaye

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

3 uwagi do wpisu “X-Men 2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.