X-Men: Ostatni bastion

To nie tylko Ostatni bastion, ale również ostatni film pierwszej trylogii X-Men. Film kontynuuje opowieść o bohaterach znanych z X-Men i X-Men 2, a przy okazji domyka pewne wątki. Nowy reżyser – Brett Ratner – sprawdza się całkiem nieźle, choć na planie miał problemy ze zmieszczeniem się w budżecie. W rezultacie obraz kosztował rekordowe wówczas 210 milionów dolarów.

Film rozpoczyna się w dniu, w którym Jean Grey jako młoda jeszcze dziewczyna zostaje zaproszona do szkoły dla mutantów. Jej wątek jeszcze powróci – w końcu jest niezwykle potężnym mutantem – ale nie zdominuje opowieści. X-Men: Ostatni bastion wciąż bowiem skupia się na konflikcie Xaviera z Magneto, rywalizacji „dobrych” mutantów ze „złymi”. Tak naprawdę obie strony marzą o tym samym: koegzystencji. Różnią je tych metody.

Obraz Bretta Ratnera przede wszystkim jest blockbusterem, efektownym, widowiskowym filmem, który ma zapierać dech w piersiach widowiskowymi scenami akcji. Nie oznacza to jednak, że twórcy nie próbują przynajmniej podejmować głębszych tematów. Skupiają się na problemach bohaterów z tożsamością, akceptowaniem siebie, możliwością „wtłoczenia się” w normalność. Ratner w X-Men: Ostatni bastion wydaje się mówić widzom, by pokochali siebie. Stoi to w sprzeczności z jego prywatnymi poglądami – reżyser jest zaciekłym homofobem.

Seans upływa szybko; to sprawnie nakręcony film, jednak niepozbawiony wad. Razi pojawiającym się czasami patosem i nierównym tempem. Za dużo w nim też niepotrzebnych postaci, a nawet całych wątków (od Angela po „lek”, którego wątek nie został należycie wykorzystany). Ale czy podczas oglądania tak efektownego widowiska, jakim jest X-Men: Ostatni bastion, rzeczywiście jest czas, by się nad tym zastanawiać?

Zobacz, jeśli:
– Lubisz filmy komiksowe
– Kochasz X-Menów

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie cierpisz blockbusterów

Michał Zacharzewski

X-Men: Ostatni bastion, X-Men: The Last Stand, X3, X-Men 3, 2006, reż. Brett Ratner, wyst. Hugh Jackman, Halle Berry, Ian McKellen, Patrick Stewart, Famke Janssen, Anna Paquin, Kelsey Grammer, James Marsden, Rebecca Romijn, Shawn Ashmore, Aaron Stanford, Vinnie Jones, Elliot Page, Ellen Page, Ben Foster, Daniel Cudmore, Shohreh Aghdashloo, Dania Ramirez, Mi-Jung Lee, Olivia Williams, Bill Duke, Cameron Bright, Haley Ramm, Stan Lee

Ocena: 6,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

2 uwagi do wpisu “X-Men: Ostatni bastion

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.