Efekt motyla 2

Pierwszy Efekt motyla bazował na intrygującym pomyśle. Główny bohater odkrywał, że może zmieniać pewne wydarzenia ze swojej przeszłości i w ten sposób „wylądować” w alternatywnej rzeczywistości, w której wszystko potoczyło się inaczej. Oczywiście próbował w ten sposób naprawić dawne błędy, ale jedynie pogarszał sprawę… Na identycznym pomyśle bazuje Efekt motyla 2.

Nick (Eric LivelyAmerican Pie) wraca wraz z dziewczyną (Erica DuranceDom śmierci) i dwójką przyjaciół z weekendowego wypadu za miasto. Po drodze dochodzi do wypadku, z którego żywy wychodzi tylko on. Długo dochodzi do siebie. Nie może pogodzić się ze śmiercią ukochanej. W końcu jednak wraca do pracy, choć wciąż cierpi na koszmarne bóle głowy i dziwne omdlenia. Pewnego dnia, że może cofnąć się w czasie, zmienić wybrany fragment swojej przeszłości, a potem wrócić do nowej, lepszej teraźniejszości.

Dzięki oczywistej korekcie wypadek nie kończy się aż tak tragicznie. Nick odzyskuje ukochaną i jest szczęśliwy aż do czasu, gdy zamiast wymarzonego awansu dostaje w pracy wilczy bilet. Dociera wówczas do niego, że musi dokonać kolejnej korekty i wyeliminować swojego największego rywala, Dave’a (David Lewis Człowiek ze stali). Nowa rzeczywistość, jaką zastaje po tej drobnej z pozoru zmianie, również jest nieidealna…

Dylematy rodem z Efektu motyla 2 są banalne, podobnie zresztą jak sytuacje, do których prowadzą zmiany. Film nie ma ciężaru gatunkowego części pierwszej, nie chwyta widza za gardło, nie porusza. Zresztą trudno tu kogokolwiek postać polubić. W wielu scenach zachowanie bohaterów dziwi czy wręcz irytuje. Czuć wyraźnie, że twórcom zabrakło pomysłów na oryginalny, zaskakujący scenariusz. To dlatego opowiadają najbardziej oczywistą historię, jaką tylko można sobie wyobrazić. Nie tędy droga!

Zobacz, jeśli:
– Lubisz podróże w czasie
– Interesujesz się tematem modyfikowania przeszłości

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na film na poziomie części pierwszej

Michał Zacharzewski

Efekt motyla 2, The Butterfly Effect 2, 2006, reż. John R. Leonetti, wyst. Eric Lively, Erica Durance, Dustin Milligan, Gina Holden, Lindsay Maxwell, JR Bourne, David Lewis, Andrew Airlie, Chris Gauthier, Susan Hogan, Jerry Wasserman, John Mann, Tom Bulmer, Malcolm Stewart

Ocena: 4/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.