Efekt motyla

To jeden z tych filmów, które krytykom nie przypadły do gustu, bo opowiadają wyssaną z palca historię siłami niezbyt dobrych aktorów. Tyle że Efekt motyla jest wciągający. Intrygujący. Chwilami wręcz zachwycający. Miłośnicy science fiction nie mogą go nie docenić.

Tytuł filmu nawiązuje do znanej z fizyki teorii stanowiącej próbę przedstawienia chaosu deterministycznego. Głosi ona, że być może motyl wzbijając się w niebo w stanie Ohio wywołuje swoimi skrzydełkami drobny ruch powietrza, który po trzech dniach doprowadza do burzy piaskowej w odległym Teksasie. Po prostu zapoczątkowuje pewną nieprzewidywalną sekwencję zdarzeń, w której jedno z pozoru nieistotne wydarzenie okazuje się w przyszłości kluczowe.

Evan (Ashton KutcherTam gdzie ty) miał trudne dzieciństwo i dorastając często miewał blackouty. Nie bardzo wiedział, co się wtedy wydarzyło. Teraz, jako dorosły już człowiek, ku swojemu wielkiemu zaskoczeniu odkrywa, że może cofać się w czasie i zmieniać pewne wydarzenia z przeszłości. Postanawia w związku z tym parę rzeczy zmienić. Wymazać zło bądź spróbować je naprawić. Ma dobre intencje, ale okazuje się, że każde jego działanie rozpoczyna alternatywną linię czasu, w której losy wielu bliskich mu ludzi potoczyły się zupełnie inaczej.

Twórcom filmu nie zabrakło wyobraźni. Proponują nam kilka różnych wersji przyszłości. Prawdopodobnych i wiarygodnych, a jednak niepokojących. Przesłanie jest oczywiste – życiem naprawdę rządzi chaos. Nie da się przewidzieć, jakie będą konsekwencje niektórych decyzji. Nie da się ogarnąć skutków prostych z pozoru działań. Ta ponura wymowa Efektu motyla stanowi jego sporą zaletę i wyróżnia go na tle typowych hollywoodzkich produkcji. Mimo paru idiotyzmów to cudowne guilty pleasure!

Zobacz, jeśli:
– Lubisz filmy o światach alternatywnych i podróżach w czasie
– Jesteś otwarty na nienaukowe teorie

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz uczulenia na Kutchera
– Liczysz na dużo efektów specjalnych

Michał Zacharzewski

Efekt motyla, The Butterfly Effect, 2004, reż. J. Mackye Gruber, Eric Bress, wyst. Ashton Kutcher, Amy Smart, Eric Stoltz, William Lee Scott, Elden Henson, Ethan Suplee, Logan Lerman, John Patrick Amedori, Cameron Bright, Jesse James, Sarah Widdows, Irene Gorovaia, Callum Keith Rennie, Melora Walters, Colby Chartrand, Kevan Ohtsji, Paul Lazenby, Kevin Durand, Magda Apanowicz

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

5 uwag do wpisu “Efekt motyla

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.