Kuba: Nostalgia i zmiany

Kubę dzieli od wybrzeży Florydy jakieś 150 kilometrów. Niewiele, a jednak to dwa zupełnie inne światy. Dokument telewizji DW zatytułowany Kuba: Nostalgia i zmiany pokazuje ten wyspiarski kraj z perspektywy mieszkających w nim ludzi. Nie skupia się na biedzie, a normalnym życiu tych, którzy chcą coś robić.

Jednych film zachwyci kilkoma uroczymi ujęciami hawańskich uliczek, ciasnych, obdrapanych, zastawionych klasycznymi amerykańskimi samochodami. Innym pokaże malowniczą prowincję, zieloną i przyjemną dla oka. Żyzną. Najważniejsi są jednak ludzie, którym poświęci uwagę. Choćby wokalistce, która na zachodzie pewnie byłaby gwiazdą, a tu musi pracować na tych kilka marnych dolarów (mim że muzyka jest kubańskim produktem eksportowym). Komunizm? Owszem, jest. Serce wyspy od dawna jest kapitalistyczne.

Na Kubie panuje duża nierówność płac. Ci, którzy w ten czy inny sposób żyją z amerykańskich turystów, zarabiają nieźle. Właścicielka kamienicy w centrum miasta za wynajem jednego pokoju na jeden dzień dostaje więcej niż wynosi jej miesięczna emerytura. Nic dziwnego, że za wszelką cenę stara się przyciągać turystów. A ci… niekiedy nie chcą na przykład, żeby  budynki się zmieniały. By je remontowano. Bo w brzydocie i dziurach w suficie dostrzegają ich urok. Niektórzy Kubańczycy remontują gmachy społecznie albo wspólnymi siłami mieszkańców. Na państwo nie mają co liczyć.

W Kuba: Nostalgia i zmiany poznamy również ludzi, którzy co tydzień zgrywają na twardy dysk nowe zachodnie filmy i programy, po czym dystrybuują w ten sposób wśród znajomych. El Paquete Semanal doczekał się nawet swojego wpisu w Wikipedii i stanowi obecnie główne źródło rozrywki Kubańczyków. Dokument opowiada też o miejscowych, niezwykle kolorowych ślimakach, o kawie, rumie z Santiago de Cuba, telefonach i pirackiej muzyce. W efekcie temat dokumentu nieco się rozmywa. Sporo tu ciekawostek. Spójnej opowieści jakby trochę mniej.

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się życiem na Kubie
– Wybierasz się na Kubę

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz dokumentów
– Lubisz dokumenty mające konkretny temat

Michał Zacharzewski

Kuba: Nostalgia i zmiany, Cuba: Nostalgia and Change, 2016, reż. Loudres Picareta

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.