Rocky 4

Mam świadomość, że dla wielu boomerów rodem z lat 70. to film kultowy. Że Ivan Drago, rywal poczciwego Rocky’ego, należał do jego najlepszych przeciwników i stał się częścią współczesnej popkultury. Dla mnie jednak czwarta część Rocky’ego źle się zestarzała. Zbyt często ociera się o śmieszność, by zasłużyć na szacunek. Niewiele straci się, jeśli nie obejrzy się tego filmu.

Sytuacja jest prosta. Do Stanów Zjednoczonych przyjeżdża rosyjski bokser-amator, Ivan Drago (Dolph Lundgren Rekin z jeziora), nafaszerowana sterydami żywa maszyna do zabijania. Oburzony jego buńczucznymi komentarzami Apollo Creed (Carl Weathers) postanawia wrócić z emerytury i pokazać mu, jak walczą zawodowcy. Walka kończy się dla niego tragicznie. A Rocky? Rocky (Sylvester Stallone) postawia pomścić przyjaciela. Jest gotowy zginąć za honor i Amerykę.

Już początek niezamierzenie śmieszy. Robot, którego Rocky darowuje swojemu szwagrowi, jest jakąś absurdalną wizją tego, jak mieli żyć bogaci w niedalekiej przyszłości. Sekwencja przygotowań do walki w dalekiej Rosji wypada niewiele lepiej, zwłaszcza że twórcy nie tylko serwują widzom teledysk z przygotowań, ale i kontrastują treningi Rocky’ego z tymi Drago, który posiłkuje się komputerami i środkami farmakologicznymi. Niby to wciąż aktualny problem, ale tu zostaje zaledwie zasygnalizowany. Razi również wygląd Drago i jego żony (Brigitte Nielsen Cobra), androgenicznej pary, od której wręcz wionie sowieckim chłodem. Jeden stereotyp goni więc drugi stereotyp.

Najgorsze są jednak walki. Pierwsza, z udziałem Creeda, zaczyna się od komicznych pląsów, by zakończyć rzezią przy biernej i niewiarygodnej postawie sędziów. Druga wygląda jeszcze słabiej, a Rocky jest w niej tak pomiatany, że powinien z dziesięć razy przenieść się jeśli nie na tamten świat, to przynajmniej do szpitala. Całość jest boleśnie przerysowana i daleka od realistycznego sznytu, który pamiętają miłośnicy części pierwszej. Rocky 4 częściej śmieszy swoją absurdalnością niż rzeczywiście angażuje. I nawet Ivan Drago go nie ratuje.

Zobacz, jeśli:
– Jesteś fanem serii
– Chcesz poznać Ivana Drago

Odpuść sobie, jeśli:
– Szukasz realizmu części pierwszej
– Oczekujesz realistycznych pojedynków bokserskich

Michał Zacharzewski

Rocky 4, Rocky IV, 1985, reż. Sylvester Stallone, wyst. Sylvester Stallone, Talia Shire, Burt Young, Carl Weathers, Brigitte Nielsen, Dolph Lundgren, Tony Burton, Michael Pataki, Stu Nahan, James Brown, Rocky Krakoff, Sylvia Meals, R.J. Adams, Al Bandiero, Jack Carpenter, Mark De Alessandro, Julie Inouye, Richard Kelley, Dan Bradford, Connie Woods

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

3 uwagi do wpisu “Rocky 4

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.