Ciało

Z trupem to jest śliska sprawa. W sumie nie wiadomo, co z takim zrobić. Do szpitala odwieźć za późno, na komisariat ryzykownie, a porzucić w lesie głupio (zresztą mówią, żeby rzeczy zbędnych nie wywozić do lasu). Oczywiście można Ciało zakopać, najlepiej na cmentarzu, ale ktoś może powiedzieć, że się konkurencję grabarzom robi. Tomasz Konecki i Andrzej Saramonowicz mieli inny pomysł. I nakręcili o tym film.

Złodziejaszek Goldi (Tomasz Karolak Lejdis) przewozi pociągiem walizkę ze złotem skradzionym z kościoła. Pociąg hamuje, walizka spada na łeb Wolterowi (Rafał Królikowski Być jak Kazimierz Deyna) i to tak solidnie. Na śmierć. Biedny Goldi nie wie, co ma zrobić z denatem. Niby mógłby dać cynk policji, ale przecież wiezie trefny towar. Mógłby też zostawić go w pociągu, ale z pewnością ktoś by się ciałem zainteresował. Dlatego postanawia zabrać trupa ze sobą.

Szef Zygmunt zwany Wazą każe mu się oczywiście ciała pozbyć. Tylko że nikt go nie chce. A kiedy w końcu udaje im się porzucić je fryzjerowi, ten… No cóż, też postanawia zwłok się pozbyć. To dopiero początek całej komedii omyłek, ściem i kombinacji, która tak naprawdę wcale nie zaczyna się w pociągu, ale dużo wcześniej. W 2003 roku, w którym Ciało miało swoją premierę, błyskawicznie okrzyknięto tę historię błyskotliwą, wieszcząc Koneckiemu i Saramonowiczowi światową karierę.

Z kariery nic nie wyszło, ale to jest poziom światowy. Ciało to naprawdę udana, zakręcona produkcja o mocno zamotanym scenariuszu i uroczym czarnym humorze. Może nie wszystkie sceny są udane, nie wszystkie wątki dobrze wykorzystane, ale jest tu dobry pomysł, jest trochę inteligentnych dialogów, paru dobrze obsadzonych aktorów. Gdyby ten film powstał w takiej Francji, pewnie doczekałby się amerykańskiego remake’u. A tak? A tak znamy go głównie my, Polacy. Mało…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz polskie komedie
– Kochasz zakręcone historie
– Potrafisz docenić czarny humor

Odpuść sobie, jeśli:
– Sam pomysł uważasz za niesmaczny

Michał Zacharzewski

Ciało, 2003, reż. Tomasz Konecki, Andrzej Saramonowicz, wyst. Rafał Królikowski, Emilia Krakowska, Piotr Adamczyk, Maciej Damięcki, Krzysztof Stelmaszyk, Edyta Jungowska, Marcin Perchuć, Robert Więckiewicz, Cezary Kosiński, Zbigniew Zamachowski, Tomasz Karolak, Maja Hirsch, Izabela Kuna, Maciej Wierzbicki, Adam Krawczuk, Anna Guzik, Zofia Charewicz, Marcin Czarnik, Katarzyna Kwiatkowska, Aleksandra Radwańska, Krzysztof Stroiński, Bronisław Wrocławski, Edyta Olszówka, Cezary Poks, Jacek Poks, Rafał Rutkowski, Dariusz Toczek, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Paweł Królikowski, Nam Bui Ngoc

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

2 uwagi do wpisu “Ciało

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.