American Pie: Wakacje

To pierwszy ze spin-offów American Pie. A więc filmów powiązanych z oryginalną, niezwykle popularną serią komedii opowiadających o dojrzewaniu. Niestety, spin-offy są kręcone za o wiele mniejsze pieniądze i omijają kina. Koncentrują się też na zupełnie innych postaciach. Z oryginalnej obsady pojawia się tylko pan Levenstein (Eugene LevyAmerican Pie 2, Głupi i głupszy 2) i… to właściwie wszystko.

Głównym bohaterem American Pie: Wakacje jest Matt (Tad Hilgenbrink), brat Stifflera z oryginalnego filmu. Niestety, wydaje się jego średnio udanym klonem. Stara się być zwariowany, zakręcony, kontrowersyjny i bardzo napalony, ale nie dorasta mu do pięt. Kiedy podczas koncertu zorganizowanego z okazji zakończenia roku szkolnego pojawia się na scenie z gołym tyłkiem, podpada dyrektorowi i zostaje w okrutny sposób ukarany. Otóż musi wyjechać wraz ze szkołą na obóz muzyczny w Tall Oaks i tam odpracować swoje grzechy.

Początkowo Matt ma nieco inne plany. Chce zainstalować kamerki w pokojach koleżanek oraz pod prysznicami i nakręcić mocno erotyczny film z ich udziałem. Szybko jednak ulega wpływowi swojej przyjaciółki z dzieciństwa, Elyse (Arielle KebbelNowe oblicze Greya), i stara się jej zaimponować. Daje się też wciągnąć w pojedynek orkiestr szkolnych. A pan Levenstein? Pełni na obozie rolę specjalisty od trudnej młodzieży i przeprowadza z Mattem kilka trudnych rozmów.

Pod względem fabularnym American Pie: Wakacje niczym nie zaskakuje. Humor też jest wtórny, sprowadza się bowiem do mniej lub bardziej świńskich dowcipów mocno napalonego prawiczka. Całość ustępuje poziomem oryginalnej serii, nie ma ani tak dobrych żartów, ani tak charyzmatycznych bohaterów. Matt naprawdę jest tylko marną namiastką Stifflera i nie bardzo daje się lubić. Elyse owszem, jest urocza, ale trudno zrozumieć jej zainteresowanie irytującym kolegą.

W PRL-u czekoladę zastępował wyrób czekoladopodobny. American Pie: Wakacje jest jego odpowiednikiem w świecie słynnej szarlotki…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz American Pie
– Też masz te piętnaście lat

Odpuść sobie, jeśli:
– Oczekujesz dobrej komedii
– Liczysz, że na ekranie pojawią się gwiazdy serii
– Masz nadzieję na większą dawkę golizny

Michał Zacharzewski

American Pie: Wakacje, American Pie Presents Band Camp, 2005, reż. Steve Rash, wyst. Tad Hilgenbrink, Arielle Kebbel, Eugene Levy, Jason Earles, Crystle Lightning, Jun Hee Lee, Matt Barr, Chris Owen, Lauren C. Mayhew, Angela Little, Rachel Veltri, Timothy Stack, Ginger Lynn, Carla Alapont, Matt T. Baker, Dossett Marchese, Colleen McDermott

Ocena: 4/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w
serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

2 uwagi do wpisu “American Pie: Wakacje

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.