Prywatna szkoła (1983)

Prywatna szkoła to licealna komedia okołoerotyczna – takie American Pie lat osiemdziesiątych. Jak wypada w porównaniu z hitem sprzed dwóch dekad? Cóż, już od pierwszych scen wydaje się nieco mniej hardcore’owa i jednocześnie odważniejsza, niestroniąca od nagości. Dotyka jednak tych samych problemów młodych ludzi, pierwszych poważniejszych związków i pierwszych kontaktów seksualnych. Okazuje się, że w tych sprawach niewiele się zmienia…

Christine (Phoebe Cates Gremliny 2) uczy się w Akademii Cherryvale i mieszka w internacie. To szkoła tylko dla dziewczyn, ale w pobliżu znajduje się czysto męska Akademia Freemount, gdzie uczy się przystojny Jim (Matthew ModineMroczny rycerz powstaje). Oboje spotykają się, co nie jest łatwe. Muszą ukrywać się przed nauczycielami, ponadto nie wszyscy znajomi podchodzą do ich uczucia poważnie. Nie wszyscy do tego dorośli.

Przykładowo najlepsi kumple Jima sporo czasu poświęcają na marzeniu o jakiejkolwiek dziewczynie. Jednak wszystko, na co ich stać, to podglądanie koleżanek pod prysznicem. Z kolei Jordan (Betsy Russel), kumpela Christine, okazuje się zwykłą zazdrośnicą. Chce odbić jej Jima i uważa, że ma wszystkie niezbędne atuty, by zainteresować sobą chłopaka. Pierwszym z tych atutów jest ciało, które Jordan bardzo lubi eksponować.

Durny to film, powiedzmy sobie szczerze. Może i dotyka realnych problemów, ale opowiada o nich w niewiarygodny sposób. Nie jest to też przesadnie zabawny obraz – tu pierwsze części American Pie spisywały się lepiej. Skąd więc sukces? Mam wrażenie, że produkcje takie jak Prywatna szkoła zawsze znajdą swoich fanów. Opowiadają o ważnych problemach młodych ludzi, mają zabawnych i sympatycznych bohaterów, wpadającą w ucho muzykę. Łatwo licealistom dostrzec w nich własne życie… a raczej takie, jakie chcieliby wieść.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz komedie licealne
– Nie razi cię damskie ciało

Odpuść sobie, jeśli:
– Unikasz durnych komedii o nastolatkach
– Twoi rodzice są młodsi od tego filmu

Michał Zacharzewski

Prywatna szkoła, Private School, 1983, reż. Noel Black, wyst. Phoebe Cates, Matthew Modine, Betsy Russell, Michael Zorek, Fran Ryan, Kathleen Wilhoite, Ray Walston, Sylvia Kristel, Karen Chase, Burke Byrnes, Lynda Wiesmeier, Frances Bay, Kari Lizer

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.