Kontakt (1997)

W historii kina powstało może kilkanaście naprawdę dobrych filmów opowiadających o pierwszym kontakcie ludzi z kosmitami. To takie produkcje jak 2001: Odyseja kosmiczna, Bliskie spotkania trzeciego stopnia czy Nowy początek. Film Kontakt – adaptacja powieści Carla Sagana – również do nich należy. To ambitna i bardzo dobrze zrealizowana opowieść o tym, jak może wyglądać nasze spotkanie z nieznanym.

Ellie Arroway (Jodie Foster Azyl, Plan lotu) pracuje przy programie poszukiwania inteligencji pozaziemskiej w stacji radarowo-nasłuchowej w Puerto Rico. Praca to jej pasja, ale i całe życie. Jest głęboko przekonana, że obce cywilizacje istnieją i kiedyś się z nami skontaktują. Innego zdania są jej przełożeni, którzy podejmują decyzję o zakończeniu projektu. Dzięki firmie multimilionera Haddena (John HurtKlucz do koszmaru, Immortals) Arroway zaczyna kontynuować pracę w Nowym Meksyku.

I wreszcie sygnał nadchodzi. Z systemu Vega, oddalonego od Ziemi o 26 lat świetlnych. Zawiera przemówienie Adolfa Hitlera z otwarcia olimpiady w Berlinie w 1936 roku. Ktoś lub coś musiał materiał odebrać i odesłać go z powrotem. Do transmisji dołączył olbrzymią dokumentację techniczną czegoś, co… no właśnie, tego już nie zdradzę, żeby nie psuć niespodzianki. Dość powiedzieć, że Kontakt traktuje widza poważnie i opowiada wiarygodną, wciągającą historię.

Ten realizm (o ile można mówić o realizmie w filmie o kontakcie z pozaziemską cywilizacją) jest największą zaletą obrazu, ale przecież nie jedyną. Świetni aktorzy robią swoje, podobnie jak doskonałe efekty specjalne oraz… dźwiękowe. Wysłany przesłany przez kosmitów, choć niezwykle prosty, na długo zapada w pamięć. Podobnie jak i kilka doskonale pomyślanych ujęć – Don Burgess to w końcu sporej klasy fachowiec. Kontakt uświadamia wreszcie, czym jest prawdziwe science-fiction, z naciskiem na science. W dobie coraz mniej skomplikowanych widowisk to naprawdę rzadkie zjawisko.

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się pozaziemskimi cywilizacjami
– Lubisz kino science-fiction

Odpuść sobie, jeśli:
– Kosmici to dla ciebie brednie, jesteśmy sami w kosmosie
– Uważasz, że filmy mające ponad 20 lat są dla boomerów!

Michał Zacharzewski

Kontakt, Contact, 1997, reż. Robert Zemeckis, wyst. Jodie Foster, Matthew McConaughey, James Woods, John Hurt, Tom Skerritt, William Fichtner, David Morse, Angela Bassett, Geoffrey Blake, Max Martini, Rob Lowe, Jake Busey, Jena Malone, Tucker Smallwood, Larry King, Thomas Garner, Vance Valencia, Maria Celeste Arraras, Geraldo Rivera, Jay Leno, Ann Druyan, Bernard Shaw

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność
na platformach filmowych i VOD.

Reklama

3 uwagi do wpisu “Kontakt (1997)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.