Klucz do koszmaru

Posiadłość na bagnach Luizjany, sparaliżowany staruszek, nieprzyjemna matrona… Dla młodej pielęgniarki to Klucz do koszmaru. Myśląca osoba wiałaby gdzie pieprz rośnie. A ona zostaje i powoli zanurza się w otaczającą dom paranoję. Trochę szkoda, że nas, widzów, takie koszmary za bardzo nie przerażają.

Pielęgniarka nazywa się Caroline (Kate Hudson Ja, ty i on, Gdyby tylko tu był) i znajduje sobie pracę w domu położonym na terenie dawnej plantacji. Jest tu potrzebna, co do tego nie ma wątpliwości. Ben (John HurtImmortals, Indiana Jones 4) miał udar, w wyniku którego został sparaliżowany. Wymaga stałej pomocy, a mająca już swoje lata żona (Gena Rowlands) nie jest w stanie się nim opiekować.

Caroline bardzo szybko znajduje na strychu schowek, a w nim liczne przedmioty używane niegdyś do uprawiania czarnej magii. Wkrótce w budynku zaczynają dziać się niepokojące rzeczy z gatunku tych, których nie da się wyjaśnić w logiczny sposób. I znowu – myśląca osoba wiałaby gdzie pieprz rośnie. Bohaterka zostaje jednak, by wyjaśnić tę zagadkę. I tak z twardo stąpającej po ziemi młodej kobiety zamienia się w nieco szaloną okultystkę…

Klucz do koszmaru to standardowy amerykański horror pełen nielogicznych scen i nieprzemyślanych decyzji bohaterów. Twórcy usiłowali skupić się na historii i w efekcie trochę zapomnieli o straszeniu. Ratują ich naprawdę dobre zdjęcia oraz budująca napięcie ścieżka dźwiękowa. Tylko czy to nie za mało, by mówić o sukcesie? Zwłaszcza że aktorzy – zwłaszcza John Hurt i Peter Sarsgaard – wydają się niewykorzystani. Niewiele tu mieli do zagrania i niewiele zagrali. Całość ciągnie Kate Hudson, ale znów – czy to nie za mało, by mówić o sukcesie? Po Kluczu do koszmaru należało spodziewać się czegoś więcej… Choćby koszmaru właśnie.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz samotne domy nieopodal Nowego Orleanu
– Wierzysz w okultyzm
– Cenisz dobre zdjęcia w horrorach

Odpuść sobie, jeśli:
– Chcesz się bać jak mysz na widok kota

Michał Zacharzewski

Klucz do koszmaru, The Skeleton Key, 2005, reż. Iain Softley, wyst. Kate Hudson, Gena Rowlands, John Hurt, Peter Sarsgaard, Joy Bryant, Jeryl Prescott, Fahnlohnee R. Harris, Melissa Reneé Martin, Brian Ruppert, Lakrishi Kindred, Sabah, Tiffany Helland, Sarah Pettycrew Kania, Natalie McNeil

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność
na platformach filmowych i VOD

Reklama

4 uwagi do wpisu “Klucz do koszmaru

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.