Osiecka (serial)

O serialu opowiadającym o Agnieszce Osieckiej mówiło się od kilku lat. W końcu udało się. Powstał. Przedstawia historię życia i picia słynnej poetki i autorki piosenek oraz zapewnia gruntowny przegląd jej kochanków. Stanowi jednocześnie panoramę Polski PRL-owskiej od głębokich lat pięćdziesiątych aż po spektakularny upadek komuny. Bywa intrygujący, wciągający, efektowny, ale też irytujący i źle napisany. Jest mocno nierówny. Lepszego serialu o Osieckiej mieć jednak nie będziemy.

Życie bohaterki podzielono w sposób chronologiczny na trzynaście odcinków. Pierwszy rozgrywa się w czasach głębokiego stalinizmu. Agnieszka (Eliza Rycembel Boże ciało, Piłsudski) chodzi do liceum i szykuje się do matury, a zarazem swojego pierwszego balu. Przeżywa też swoje pierwsze miłosne fascynacje. W domu nie ma łatwo. Jej matka (Maria PakulnisZłoty środek, Konsul) ma wieczną depresję, zaś ojciec (Jan Frycz Tylko mnie kochaj) kochankę. Ratunkiem dla dojrzewającej dziewczyny okazują się studia. Agnieszka angażuje się w działalność teatru studenckiego, poznaje Kobielę, Cybulskiego, Fedorowicza, zaczyna spotykać się z poetą Witoldem Dąbrowskim.

I tak właśnie wygląda ten serial. W domu smuta i depresja, na zewnątrz bal, do którego z czasem bohaterka dołącza morze alkoholu. Przez ekran przewijają się kolejni jej kochankowie (Hłasko, Frykowski, Przybora itd.), pojawiają się największe sławy czasów PRL-u (Czyżewska, Jarecki, Giedroyc, Lipińska, Sienkiewicz, Jędrusik, Siemion, Krajewski, Rodowicz). Agnieszka pisze i przesłuchuje swoje niezapominane piosenki, zmaga się z cenzurą, podróżuje po kraju i świecie, a przede wszystkim szuka miłości. Przy czym każdy jej związek szybko się rozpada.

Ta barwna parada ówczesnych celebrytów, niekiedy wielkich artystów, może się podobać. Także urok miejsc, w których najwyraźniej zatrzymał się czas, uroczych plenerów, wspaniałych piosenek. Pozwalają one wybaczyć zgrzyt, jakim jest całkowicie zrozumiała wymiana aktorki po szóstym odcinku (na odpowiednio starszą, w serialu zmęczoną niepowodzeniami i zdecydowanie mniej radosną Magdalenę Popławską). Najbardziej boli to, że twórcy o życiu artystycznym Agnieszki opowiadają w epizodach, dużo więcej miejsca poświęcając jej nieudanym podbojom miłosnym i piciu. W efekcie taką się Osiecką zapamiętuje. Nadużywającą alkoholu, wiecznie sfrustrowaną, goniącą za uczuciem. Czy to prawdziwy jej portret?

Zobacz, jeśli:
– Lubisz Osiecką
– Pamiętasz czasy PRL-u
– Uwielbiasz polskie seriale

Odpuść sobie, jeśli:
– Oczekujesz wnikliwego spojrzenia na bohaterkę

Michał Zacharzewski

Osiecka, 2020, reż. Michał Rosa, Robert Gliński, wyst. Magdalena Popławska, Eliza Rycembel, Maria Pakulnis, Magdalena Smalara, Barbara Garstka, Jan Frycz, Marcin Januszkiewicz, Adam Turczyk, Jan Marczewski, Paulina Walendziak, Piotr Żurawski, Marcin Wojciechowski, Adam Lepka, Jędrzej Hycnar, Mateusz Kmiecik, Jan Hrynkiewicz, Aleksandra Pisula, Tomasz Borkowski, Mikołaj Roznerski, Oskar Borkowski, Marcin Bubółka, Tomasz Włosok, Grzegorz Małecki, Michał Juraszek, Marta Florek, Aleksandra Konieczna, Wiktoria Gorodeckaja, Łukasz Konopka, Karolina Piechota, Mariusz Kiljan, Aleksandra Bernatek, Katarzyna Żak, Cezary Łukaszewicz, Aleksandra Justa, Tomasz Nosiński, Szymon Czacki, Mariusz Bonaszewski, Alona Szostak, Sandra Herbich, Zbigniew Konopka, Tomasz Więcek, Paulina Holtz, Anna Cieślak, Tomasz Schimscheiner, Jacek Mikołajczak, Maciej Musiałowski

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność
na platformach filmowych i VOD.

Reklama

3 uwagi do wpisu “Osiecka (serial)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.