Reich

W latach dziewięćdziesiątych Władysław Pasikowski pracował na miano naszego czołowego reżysera. Filmami Kroll i Psy oczarował publiczność. Kolejnymi produkcjami – między innymi Słodko-gorzkim i Operacją Samum – potwierdził dryg do kina gatunkowego. Uchodził wówczas za człowieka, który czuje publiczność i wie, jak opowiadać historie w atrakcyjny sposób. Potem jednak nakręcił Reich i coś się wypaliło. Widownia nieoczekiwanie odwróciła się od niego…

Teoretycznie Reich to kino bardzo pasikowskie. Oto do Polski ściąga Alex (Bogusław LindaCzas surferów, 1920. Bitwa warszawska) razem ze swoim kumplem, niejakim Andre (Mirosław Baka Demony wojny wg Goi, Psy 3). Wyglądają jak typowi niemieccy biznesmeni w czasie sentymentalnej podróży do kraju lat dziecinnych. Jeżdżą kosztownym mercedesem, nocują w sopockim Grand Hotelu, bawią się w lokalnych klubach. Załatwiają interesy. Okazuje się, że przyjechali do Polski w imieniu niemieckiego gangstera. Chcą namierzyć ludzi, którzy z nim zadarli, i odzyskać ukradziony towar.

Chcę wierzyć, że Reich został po prostu niezrozumiany. Że ludzie spodziewali się kolejnego filmu gangsterskiego, mrocznego i brutalnego, tymczasem dostali coś, co chwilami ociera się o parodię gatunku. Historia Aleksa i Andre śmieszy i czasami trudno jest stwierdzić, czy śmieszyć miała. Przerysowane postacie, liczne melodramatyczne sceny, kuriozalne niekiedy dialogi wypowiadane ze śmiertelną powagą przez aktorów – ekranowych twardzieli.

Reich to kwintesencja pasikowszczyzny. Twardzi, lokalni mężczyźni, którzy cyzelują słowa, nie szanują kobiet i noszą kurtki będące symbolem ich indywidualności oraz wiary w wolność jednostki. Faceci, którzy częściej przeklinają niż się uśmiechają, a sprawy sporne rozwiązują w najprostszy możliwy sposób. W Psach to się podobało. Nawet w Demonach wojny. Tu – podniesione do potęgi – jedynie bawi. Ale może miało bawić?

Zobacz, jeśli:
– Lubisz filmy pasikowskie
– Tęsknisz za twardym Bogusiem Lindą
– Masz poczucie humoru i dystans do świata
– Lubisz spokojną, jazzującą muzykę

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie podoba ci się, kiedy kobiety się olewa…

Michał Zacharzewski

Reich, 2001, reż. Władysław Pasikowski, wyst. Mirosław Baka, Bogusław Linda, Julia Rzepecka, Aleksandra Nieśpielak, Krzysztof Pieczyński, Marek Cichucki, Artur Dziurman, Robert Wabich, Michał Gadomski, Janusz Chabior, Łukasz Garlicki, Dariusz Kowalski

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

2 uwagi do wpisu “Reich

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.