Przerwany sen o Warszawie – Michał Olszański

To nietypowa książka. Przerwany sen o Warszawie to jedenaście rozmów-wspomnień z powstańcami, którzy jeszcze w czasie wojny trafili do niemieckich obozów zagłady bądź tuż po niej wylądowali w katowniach UB. Temat ważny, ciekawy, ale przygotowany dość chaotycznie. Nie podoba mi się to przeskakiwanie pomiędzy niemieckimi obozami i polskimi więzieniami. Trochę jak w ping-pongu, raz obóz, raz więzienie, bez żadnej myśli, która by temu przyświecała. A może chodziło o to, że ubecy byli jak hitlerowcy albo nawet gorsi? Doprawdy bardzo głęboka myśl!

Książka Przerwany sen o Warszawie została bardzo ładnie wydana, na wysokie jakości papierze kredowym. Zdjęć tu co prawda niewiele i są to z reguły współczesne fotografie rozmówców bądź kadry więzień i obozów, ale dobrze uzupełniają tekst. Przybliżają miejsca, pokazują ludzi. Pozwalają sobie wyobrazić, że człowiek siedzi i przysłuchuje się rozmowom autora.

Powstania też właściwie tu nie ma. Czasem pojawia się w kilku bądź kilkunastu zdaniach i dla rozmówców stanowi okres przyspieszonego dojrzewania, wykształcania się poglądów i postaw. Nie tworzy jednak tła dla późniejszych losów tych ludzi, a jedynie punkt spójny. Niejedyny, niestety. Potem bowiem przychodzą brutalne represje. Głód, bicie, niepewność jutra, przerażający strach przysłaniający poczucie niesprawiedliwości.

I jako taki dokument Przerwany sen o Warszawie z pewnością jest wartościowy. Ci ludzie właśnie odchodzą. Kolejnym pokoleniom nie będzie miał kto opowiedzieć podobnych historii. Pozostaną książki, wywiady, filmy. I każdy będzie na wagę złota. Ten zbiorek czyta się bardzo dobrze, o ile można tak powiedzieć ze względu na jego tematykę. Z pewnością jednak nie nadaje się dla osób wrażliwych. Takie czasy były. Cieszmy się, że już minęły.

Joel

Przerwany sen o Warszawie
Autor: Michał Olszański
Wydawnictwo: LTW

Polub nas na Facebooku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.