W słusznej sprawie

W połowie lat dziewięćdziesiątych popularnością cieszyły się thrillery prawnicze zrealizowane na bazie powieści Johna Grishama. Specjalizowała się w nich wytwórnia Warner Bros, która wyprodukowała między innymi Klienta i Raport Pelikana. Chętnie sięgała też po teksty innych autorów. W słusznej sprawie to na przykład ekranizacja ciepło przyjętej powieści Johna Katzenbacha pod tym samym tytułem.

Paul Armstrong (Sean Connery Indiana Jones i ostatnia krucjata) wykłada prawo na uniwersytecie Harvarda. Należy do przeciwników kary śmierci i dlatego zwraca uwagę na słowa starszej, czarnoskórej kobiety, która prosi go o pomoc. Jej wnuczek (Blair UnderwoodSztuka dorastania) został skazany na krzesło elektryczne za zgwałcenie i zamordowanie dziesięcioletniej dziewczynki. Zbrodni miał dopuścić się osiem lat wcześniej, do czego sam się zresztą przyznał. Tyle że jego zeznania zostały wymuszone przez policjantów metodami dalekimi od cywilizowanych. W rzeczywistości mężczyzna twierdzi, że jest niewinny.

W słusznej sprawie jest więc mrocznym kryminałem wymieszanym z dramatem sądowym. Armstrong rozpoczyna własne, prywatne śledztwo, bada zgromadzone materiały i rozmawia ze świadkami. Ma też podejrzanego, niejakiego Sullivana (Ed HarrisPiękny umysł, Anarchia), seryjnego mordercę z wyrokiem śmierci. Ma niewinnego skazańca, którego musi uwolnić. Profesorowi nie pomaga jednak  Brown (Laurence FishburneMission: Impossible 3, John Wick 3), policjant umoczony w sprawę. Dla niego najlepiej byłoby, by sprawy zostały tak, jak są.

Film trzyma w napięciu i zaskakuje, ma niezłe tempo i dobrych aktorów. Początkowo skutecznie charakteryzuje bohaterów i stara się wgłębić w ich psychikę. Im dalej jednak w las, tym bardziej to sobie odpuszcza, skupiając się na mnożeniu tropów i wodzeniu widzów za nos. Atutem W słusznej sprawie jest też gęsta atmosfera oraz sama tematyka dotycząca winy, błędów systemu czy odpowiedzialności za nie. To dobry, wciągający film.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz kryminały
– Lubisz thrillery prawnicze
– Lubisz Connery’ego

Odpuść sobie, jeśli:
– Jesteś zwolennikiem kary śmierci

Michał Zacharzewski

W słusznej sprawie, Just Cause, 1995, reż. Arne Glimcher, wyst. Sean Connery, Laurence Fishburne, Kate Capshaw, Blair Underwood, Ed Harris, Christopher Murray, Ruby Dee, Scarlett Johansson, Daniel J. Travanti

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

3 uwagi do wpisu “W słusznej sprawie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.