Kupiliśmy zoo

Ta historia wydarzyła się naprawdę. Benjamin Mee kupił podupadający ogród zoologiczny i włożył sporo wysiłku w jego otwarcie. Wkrótce całą tę przygodę starannie opisał, a jego książka Kupiliśmy zoo stała się w Ameryce bestsellerem. Za zekranizowanie jej wziął się Cameron Crowe, reżyser doświadczony, specjalista od ciepłych, rodzinnych opowieści o dojrzewaniu.

Sześć miesięcy po śmierci żony Benjamin (Matt DamonDogma, Le Mans ‘66) wciąż nie może się pozbierać. Problemy ma też jego czternastoletni syn Dylan (Colin Ford), dlatego mężczyzna postanawia zmienić miejsce zamieszkania. Wyprowadzić się z domu, z którym wiąże się tyle wspomnień. Razem z siedmioletnią córką (Maggie Elizabeth Jones) próbuje znaleźć nowe lokum. Jedyne, jakie przypada im do gustu, sąsiaduje z niewielkim, nieczynnym ogrodem zoologicznym. W dodatku stanowi komplet.

Zoo kieruje Kelly (Scarlett JohanssonW słusznej sprawie, Spirit. Duch miasta). To właśnie ona podejmie wraz z Benjaminem próbę ożywienia placówki. Zadanie okaże się bardzo trudne, ale – jak łatwo się domyśleć – zbawcze dla rodziny. Opowieść może i jest przewidywalna, ale ciepła, serdeczna i przede wszystkim dodająca otuchy. Kupiliśmy zoo to jeden z tych filmów, które gwarantują wzruszenia. Bohaterom się kibicuje. Także tym nieparzystokopytnym.

Scenarzyści nieco podrasowali prawdziwą historię – chociażby w rzeczywistości Benjamin kupił zoo jeszcze za życia żony. Z jednej strony rozumiem takie podejście. Dzięki niemu Kupiliśmy zoo jest filmem jeszcze bardziej wzruszającym i jednocześnie dużo pogodniejszym. Z drugiej strony takie zafałszowywanie prawdy nieco irytuje. To manipulacja, która sprawia, że obraz Camerona Crowe’a chwilami ociera się o wyciskacz łez. Dobrze, że nie tandetny…

Zobacz, jeśli:
– Marzysz o własnym zoo
– Nie przeszkadza ci modyfikowanie historii prawdziwych
– Lubisz się wzruszać

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz łzawych historii

Michał Zacharzewski

Kupiliśmy zoo, We Bought a Zoo, 2011, reż. Cameron Crowe, wyst. Matt Damon, Scarlett Johansson, Thomas Haden Church, Colin Ford, Maggie Elizabeth Jones, Angus Macfadyen, Elle Fanning, John Michael Higgins, Patrick Fugit, Stephanie Szostak, Bart the Bear 2

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

4 uwagi do wpisu “Kupiliśmy zoo

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.