Paragraf 187

W 1995 roku jeden z uczniów zagroził Scottowi Yagemannowi, nauczycielowi z niezbyt dobrej szkoły na przedmieściach Los Angeles, że go zabije. Mężczyzna długo zastanawiał się, co z tym faktem zrobić. Ostatecznie potraktował te słowa poważnie i zgłosił się na policję. Chłopak trafił do więzienia. Wkrótce okazało się, że rok wcześniej dźgnął nożem innego nauczyciela… Yagemann uświadomił sobie, że mógł zginąć. Swoje doświadczenia z tego i podobnych incydentów zawarł w scenariuszu, na podstawie którego nakręcono film Paragraf 187.

Trevor Garfield (Samuel L. JacksonXXX2, To właśnie życie) zmuszony jest wystawić ocenę niedostateczną jednemu ze swoich uczniów, członkowi lokalnego gangu z nowojorskiego Brooklynu. W rezultacie słyszy wspomniane groźby. Szkolna administracja ignoruje sprawę licząc, że nauczyciel sam poradzi sobie z tą sytuacją. Ten jednak nie daje rady załagodzić konfliktu. Zostaje dźgnięty nożem…

Piętnaście miesięcy później Garfield ma wrócić do pracy. Na wszelki wypadek przenosi się na drugą stronę kraju, do Los Angeles. Liczy, że trafi tu na inteligentniejszych i co najważniejsze spokojniejszych uczniów. Myli się. Również i w tej szkole uczniowie nie są zainteresowani nauką. Swoją przyszłość widzą w działalności przestępczej. Czują się bezkarni i nie widzą sensu w poszerzaniu wiedzy. Mimo to Garfield podejmuje próbę dogadania się z nimi. Pokazania im, że istnieje inna droga niż ta, którą obrali.

Paragraf 187 różni się nieco od tych optymistycznych produkcji o wybitnych nauczycielach, którzy potrafią zmienić życie swoich uczniów. Kevin Reynolds nakręcił bowiem film mroczny i realistyczny, pokazujący degenerację amerykańskiego systemu nauczania z połowy lat dziewięćdziesiątych. Ubrał ją w szaty thrillera, umiejętnie budując napięcie. Nie wyzbył się jednak ambicji. Trafnie zdiagnozował patologie, wskazał to, co nie funkcjonowało w szkolnictwie. Spora w tym zasługa Yagemanna. To dzięki niemu – i naprawdę dobrej roli Jacksona – film ogląda się z przyjemnością.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz filmy o nauczycielach
– Szkoły rządzone przez gangi to twoje życie

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz przemocy
– Wierzysz, że dzieci są dobre, mądre i kochane

Michał Zacharzewski

Paragraf 187, One Eight Seven, 1997, reż. Kevin Reynolds, wyst. Samuel L. Jackson, John Heard, Kelly Rowan, Tony Plana, Karina Arroyave, Lobo Sebastian, Clifton Collins Jr., Method Man, Lobo Sebastian, Richard Riehle

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

 

2 uwagi do wpisu “Paragraf 187

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.