Stoczniowcy. Ludzie z tła

Rocznica wydarzeń sierpniowych była dobrą okazją, by przypomnieć sobie ubiegłoroczny dokument Stoczniowcy. Ludzie z tła. To opowieść o Stoczni Gdańskiej i jej pracownikach, o ważnych dla polskiej historii latach 1970-80. Zamiast znanych nazwisk pojawiają się tu zwykli pracownicy, często szeregowi działacze Solidarności. Wspominają i pokazują zdjęcia.

To rzeczywiście ludzie z tła, jak głosi podtytuł tego dokumentu. Wtedy działali. Czasami tworzyli zakładowe struktury, kiedy indziej po prostu uczestniczyli w protestach bądź zapewniali protestującym wyżywienie. Karier nigdy nie porobili. Przepracowali resztę życia w stoczni, a dziś są już na emeryturach. I wszyscy żalą się między słowami, że nie mieli komu o tym opowiedzieć. Widać młodsze pokolenia nie interesują się realną historią.

Film Stoczniowcy. Ludzie z tła trochę tej historii pokazuje. Przypomina puste półki i podwyżki cen, które doprowadziły do wybuchu strajków. Przypomina sklepy z cenami regulowanymi i z cenami komercyjnymi, na których płacenie niewielu było stać. Pokazuje dzisiejsze zakłady, opuszczone, zniszczone, i fotografie z przeszłości, kiedy w Gdańsku wodowano statki. Szkoda tylko, że zamiast obrobić te zdjęcia i profesjonalnie sfilmować, twórcy dokumentu pokazują je w rękach bohaterów tamtych wydarzeń.

Nasuwa się pytanie, co wydarzenia gdańskie zmieniły w życiu bohaterów filmu. Być może dały im satysfakcję, pozwoliły cieszyć się wolną Polską. Zapewniły też pewnie i traumę, kiedy do protestujących otworzono ogień. Twórcy dokumentu Stoczniowcy. Ludzie z tła tego nie analizują. Po prostu przysłuchują się wspomnieniom świadków tamtych wydarzeń. Wreszcie dają im głos.

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się historią Polski
– Wydarzenia gdańskie znasz tylko z telewizyjnych „dzienników”

Odpuść sobie, jeśli:
– Uważasz, że strajki były sterowane przez SB
– Masz gdzieś opowieści dziadków

Michał Zacharzewski

Stoczniowcy. Ludzie z tła, 2019, reż. Marek Osiecimski

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.