Naprzeciw ciemności

To pierwszy horror w karierze Stevena Seagala. Przy czym „pierwszy horror” jest określeniem mocno na wyrost. Naprzeciw ciemności nie starszy i nie trzyma w napięciu. Z filmami grozy łączy go jedynie tematyka – jego akcja toczy się bowiem w czasie epidemii groźnego wirusa, który zamienia chorych w rządne krwi zombiaki.

Grupka ocalałych w Naprzeciw ciemności próbuje przedrzeć się przez labirynt korytarzy starego szpitala, w którym roi się od zarażonych. Są przerażeni, nieufni, nie do końca wiedzą, komu można ufać, a kto jest już skażony. Jednocześnie w tym samym czasie do placówki dociera oddział samozwańczych siepaczy, tak zwanych łowców „wampirów”. Dowodzeni przez Tao (Steven SeagalNiebezpieczny człowiek, Gra o życie) przeczesują kolejne pomieszczenia i likwidują chorych. Muszą się spieszyć, bo wojsko szykuje się do zbombardowania budynku.

Próżno mówić tu o jakiejkolwiek fabule. Film składa się z kolejnych słabo napisanych rozmów o niczym, przepychanek z zombiakami oraz niezbyt widowiskowych strzelanin. Seagal najczęściej nie marnuje broni i wywija kataną, zaś zwykli ocaleni bez większych problemów spuszczają łomot pojedynczym paskudom. Żadnych innych atrakcji Naprzeciw ciemności nie oferuje. Interesujący wątek lekarza opiekującego się zarażoną córeczką zostaje urwany w momencie, kiedy zaczyna robić się ciekawie.

Gdyby jeszcze film trzymał w napięciu, a sceny akcji były ciekawe. Niestety, Naprzeciw ciemności przynudza nawet wtedy, kiedy coś się dzieje. Ilekroć pojawia się Seagal, zarażeni nieruchomieją, aby mógł ich rozciąć precyzyjnym cięciem. W dodatku korytarze wydają się ciągnąć w nieskończoność i widz bez przerwy zastanawia się, czy to największy szpital na świecie. Możliwe, że tak właśnie jest. W końcu to kino. Wszystko jest możliwe, zwłaszcza w słabym filmie.

Zobacz, jeśli:
– Kochasz Seagala
– Masz ochotę na wirusowy film

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz tandetnych filmów akcji
– Unikasz horrorów, które nie straszą

Michał Zacharzewski

Naprzeciw ciemności, Against the Dark, 2009, reż. Richard Crudo, wyst. Steven Seagal, Linden Ashby, Stephen Hagan, Skye Bennett, Ranoai Reed, Emma Catherwood, Jenna Harrison

Ocena: 3/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.

Reklama

2 uwagi do wpisu “Naprzeciw ciemności

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.