X+Y

Wyjątkowe zdolności zawsze mają swoją cenę. W przypadku Nathana Ellisa (Asa ButterfieldOsobliwy dom Pani Peregrine, Gra Endera) talent matematyczny wiązał się z daleko posuniętym autyzmem. Chłopiec już w dzieciństwie unikał ludzi i odzywał się tylko wtedy, kiedy uważał to za absolutnie niezbędne. Dobry kontakt miał jedynie ze swoim ojcem. Niestety, któregoś dnia doszło do wypadku i mężczyzna zmarł.

Julie (Sally HawkinsMaudie, Paddington) została z nim sama. Wiedziała, że nie zapewni chłopcu właściwej opieki, dlatego znalazła mu szkołę, a w niej nauczyciela, który potrafił docenić jego niezwykłe umiejętności. Martin (Rafe SpallPrometeusz, BFG) sam był niegdyś talentem matematycznym, jednak ciężka choroba nie pozwoliła mu się rozwinąć. Dzięki niekonwencjonalnemu podejściu oraz ciężkiej pracy udaje mu się przygotować chłopca do startu w zbliżającej się międzynarodowej olimpiadzie matematycznej.

X+Y to ciepła, a jednocześnie słodko-gorzka opowieść o utalentowany, lecz jednocześnie chorym chłopcu i ciężarze, jaki spoczywa na barkach jego matki. Debiutant Morgan Matthews, dotychczas dokumentalista, snuje tę historię z zadziwiającą lekkością. W dialogi umiejętnie wplata humor, tak by widz nie współczuł niepotrzebnie bohaterom, a starał się jedynie ich zrozumieć i docenić ich starania. Wątek nauczyciela nie jest może aż tak mocno zarysowany jak chociażby w Stowarzyszeniu umarłych poetów, jednak pobrzmiewa gdzieś w tle.

Ciekawy jest również obraz rywalizacji młodych talentów, mocno nieprzystosowanych do życia i dopiero uczących się zachowań społecznych, na obozie szkoleniowym na Tajwanie. Ba, pojawia się tu nawet wątek romantyczny. Wrażenie robi jednak autentyzm sytuacji, doskonała gra aktorów z młodym Butterfieldem na czele oraz oczyszczające, wzruszające zakończenie. Bynajmniej nie z tych nakręconych na siłę.

Michał Zacharzewski

X+Y, A Brilliant Young Mind, 2014, reż. Morgan Matthews, wyst. Asa Butterfield, Rafe Spall, Sally Hawkins, Eddie Marsan, Martin McCann, Percelle Ascott

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku!

6 uwag do wpisu “X+Y

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.