Zbyt wielcy, by upaść

Tak jak dziś zmagamy się z problemem imigrantów, tak dziesięć lat temu próbowaliśmy dać sobie radę z kryzysem finansowym. Kryzysem, który wywołali sami bankowcy swoimi nieodpowiedzialnymi decyzjami i który obnażył kolejne słabości kapitalizmu. Nakręcono o nim wiele dobrych filmów, z doskonała Chciwością na czele. Zbyt wielcy, by upaść również imponuje obsadą, a także dokumentalnym wręcz pietyzmem w odtwarzaniu rzeczywistości. Nie opowiada jednak ciekawej historii.

Głównym bohaterem jest Henry Poulson, sekretarz skarbu w administracji prezydenta George’a W. Busha. Kontakt z nim nawiązuje Dick Fuld, CEO niesławnego banku Lehman Brothers, wówczas słaniającego się już na nogach. Dick zdaje sobie sprawę z nadciągających problemów, dlatego szuka dodatkowych inwestorów. Zainteresowanie wyrażają Bank of America i Barclays, jednak na rynku firm do kupienia jest również Merrill Lynch. Być może więc lepszym rozwiązaniem dla Lehman Brothers jest ogłoszenie bankructwa? Tylko jak odbije się to na AIG, instytucji finansowej, która ma swoje problemy? Czy i ona nie jest zbyt duża, by upaść?

Twórcom filmu nie udało się stworzyć tak gęstej atmosfery jak autorom Chciwości. Pewnie dlatego, że nie poszli na fabularne uproszczenia i chcieli trzymać się faktów. W efekcie stworzyli wierną kronikę wydarzeń, do których doszło wczesną jesienią 2008 roku. Zasypali nas faktami, nazwiskami, nazwami, skomplikowanymi słowami znanymi tylko absolwentom ekonomii. Zwykły widz łatwo gubi się w tym gąszczu, zwłaszcza że nie rozumie nawet konsekwencji decyzji dyskutowanych przez bohaterów.

Zbyt wielcy, by upaść nie sprawdza się również jako thriller, a właśnie w takiej konwencji chcieli opowiedzieć tę historię jego autorzy. Dlaczego? Bo to opowieść o facetach w garniturach, którzy spędzają całe dnie na telefonie, rozmawiają, awanturują się, spotykają z innymi facetami w garniturach i przerzucają tony dokumentów. Jasne, to może niektórych widzów zaciekawić. Zwłaszcza studentów ekonomii. Ale chyba nie z myślą o nich HBO stworzyło ten film?

Wojciech Kąkol

Zbyt wielcy, by upaść, Too Big To Fail, reż. Curtis Hanson, wyst. William Hurt, Billy Crudup, Paul Giamatti, Topher Grace, Cyntha Nixon, Bill Pullman, James Woods, Matthew Modine, Kathy Baker

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku!

5 uwag do wpisu “Zbyt wielcy, by upaść

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.