Amnesiac

Thrillery powinny być spójne. Nie mogą popadać w śmieszność. Dobrze jest, kiedy akcja toczy się odpowiednio szybko, a poszczególne sceny nie ciągną się w nieskończoność. Twórcy Amnesiac chyba o tym nie wiedzieli. W efekcie utalentowani aktorzy – Kate Bosworth (Motyl Still Alice) i Wes Bentley (Igrzyska śmierci, Interstellar) – mogą mieć poczucie zmarnowanej szansy. Ten film na pewno nie przyniesie im chluby.

W pierwszej scenie widzimy bohatera jadącego samochodem. Obok niego siedzi jakaś kobieta, z tyłu zaś dziewczynka. Mężczyzna na chwilę spuszcza wzrok. Dochodzi do wypadku. Gość budzi się parę dni później ze złamaną nogą. Kompletnie niczego nie pamięta. Opiekuje się nim świetnie ubrana dama, która przedstawia się jako jego żona. Ale czy jest nią rzeczywiście? A może tylko się pod nią podszywa? Bohater czuje się skołowany. Nie wie, gdzie jest, co się z nim stało i czy w ogóle odzyska wspomnienia. Z niejasnych powodów boi się zaufać tajemniczej opiekunce…

Pomysł to nie jest oryginalny, ale ciekawie wykonany. Niestety, dość szybko okazuje się, że Michael Polish nie spieszy się z akcją. Pozwala bohaterowi kuśtykać po całym domu, zaglądać do kolejnych pomieszczeń, wyglądać przez okno. Zanim znajdzie w piwnicy album z fotografiami, a zaraz obok niego ciało nieznajomego mężczyzny, minie dobrych kilkadziesiąt minut. I akcja wcale nie przyspieszy. Dalej będzie się toczyć ślamazarnie, a bohaterka dziwnie zachowywać. No i co, u licha, stało się z dziewczynką ze wstępu?

Nie powiem, zakończenie zaskakuje. Nie takiego się spodziewałem. Nie jest może zbyt wiarygodne, ale przynajmniej oryginalne. Zanim jednak do niego dojdzie, film zmieni konwencję z niepokojącego thrillera w horror z elementami komedii. W sumie nie wiem, czy zamierzonej. Zabrakło w Amnesiac konsekwentnego rozwijania historii w sposób logiczny i interesujący. Opowieść można było poprowadzić zupełnie inaczej. Skręcić w stronę Misery albo choćby Drabiny Jakubowej. Ewentualnie potraktować obraz jako dowód na to, że kobieta pragnąca dziecka może być naprawdę niebezpieczna. Polish gdzieś się w tych pomysłach pogubił. I dlatego nakręcił film, który sprawia zawód.

Wojciech Kąkol

Amnesiac, Unconscious, USA 2015, reż. Michael Polish, wyst. Kate Bosworth, Wes Bentley, Olivia Rose Keegan, Shashawnee Hall, Richard Riehle, Adam Moryto

Ocena: 4/10

Polub nas na Facebooku!

2 uwagi do wpisu “Amnesiac

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.