Gliniarz w przedszkolu 2

Nakręcony w 1990 roku Gliniarz w przedszkolu był kolejnym przebojem w dorobku Arnolda Schwarzeneggera. Pochodzący z Austrii aktor udowodnił, że ma spory talent komediowy i doskonale radzi sobie z dziećmi. Na kontynuację tej produkcji przyszło nam czekać aż ćwierć wieku. Szalenie długo. Nic dziwnego, że marka straciła na wartości, a twórcy Gliniarza w przedszkolu 2 musieli zmagać się z niewielkim budżetem oraz kiepskim scenariuszem. Pewnie dlatego miejsce Schwarzeneggera zajął inny osiłek sprzed lat – Dolph Lundgren (Bezlitosny, Niezniszczalni).

Fabuła jest niemal identyczna. Oto doświadczony agent pracujący z reguły pod przykrywką otrzymuje zadanie odzyskania skradzionych informacji i pojmania odpowiedzialnych za wyciek przestępców o rosyjskich korzeniach. W tym celu zostaje skierowany jako wychowawca do przedszkola. Facet oczywiście nie ma żadnych umiejętności społecznych. Nie umie się dogadywać z dziećmi i jest przyzwyczajony do stosowania przemocy (chociaż niekoniecznie wobec dzieci). Siłą rzeczy pierwsze dni są dla niego trudne.

Żarty, jak łatwo się domyśleć, są z reguły czysto slapstickowe. Wynikają z zestawienia bandy rozwrzeszczanych, nieposłusznych maluchów i nieco sztywnego mężczyzny, który usiłuje nad nimi zapanować. Na wszelkie możliwe sposoby, od prób wkupienia się w ich łaski poprzez negocjacje po groźby. Pozostali dorośli pracujący w placówce patrzą na niego jak na idiotę. Z czasem jednak zaczynają doceniać jego niekonwencjonalne metody, które ku ich zaskoczeniu przynoszą całkiem niezłe rezultaty.

Szkoda jednak, że film jest słaby. Brakuje mu tempa, a większość żartów okazuje się nieśmieszna lub ma bardzo długą brodę. Tylko chwilami Gliniarz w przedszkolu 2 celnie punktuje współczesne mody na niejedzenie glutenu, unikanie cukru czy wysiłku fizycznego. W nielicznych scenach akcji czuć tandetę, także historia rozwija się w schematyczny sposób. Na zaskoczenia nie ma miejsca, może nie licząc pojawiających się co jakiś czas przekleństw. Najwyraźniej nie jest to film dla małych dzieci, prędzej dla nastolatków. I tylko dla nich, bo dorosłych opowieść znudzi.

Wojciech Kąkol

Gliniarz w przedszkolu 2, Kindergarten Cop 2, reż. Don Michael Paul, wyst. Dolph Lundgren, Sarah Strange, Andre Tricoteux, Aleks Paunovic, Bill Bellamy

Ocena: 3/10

Polub nas na Facebooku!

4 uwagi do wpisu “Gliniarz w przedszkolu 2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.