Zniknięcie Eleanor Rigby

zdalaTo nie jeden, a trzy filmy, a właściwie dwa. Zniknięcie Eleanor Rigby: On i Zniknięcie Eleanor Rigby: Ona opowiadają historię pewnego małżeństwa z dwóch różnych perspektyw – mężczyzny i kobiety. Każdy z filmów trwa ponad półtorej godziny, dlatego producenci zdecydowali, że na rynek amerykański wejdzie montażowa składanka obu tych produkcji, zatytułowana Zniknięcie Eleanor Rigby: Oni. To absurdalne rozwiązanie, które zabija oryginalność pierwotnego pomysłu…

Conora i Eleanor poznajemy w restauracji. Po skończeniu posiłku postanawiają dla żartu uciec z niej bez płacenia. Po chwili akcja przenosi się kilka lat do przodu. Bohaterowie są już małżeństwem, mieli również dziecko, które niestety zmarło. To wydarzenie zaważyło na ich związku. Eleanor pogrążona jest w depresji. Myśli o samobójstwie, nie może patrzeć na męża, choć jednocześnie wciąż go kocha. Conor z kolei wierzy, że łączące ich uczucie pomoże im przetrwać trudne chwile.

W rozmowach, jakie toczą ze sobą, a także ze swoimi rodzinami czy przyjaciółmi, nie brakuje mądry zdań i celnych spostrzeżeń. Dramat bohaterów jest wiarygodny, a podkreślają go dobrze dobrani aktorzy. Szkoda tylko, że w filmie nie brakuje scen wyjętych żywcem z komedii romantycznych. Para całująca się w parku, para zaskoczona przez ulewny deszcz, wypadek samochodowy, który kończy kłótnię – to wszystko znamy z zupełnie innego kina. Zupełnie jakby reżyser chciał nam zasugerować, że życie to kino, w którym my gramy główne role.

Najlepiej obejrzeć najpierw Zniknięcie Eleanor Rigby: Oni. Poznać historię pary, ich przejścia podczas kryzysu, próbę samobójczą Eleanor oraz jej powrót na studia, wreszcie pracę Conora oraz jego zdradę. Ich wzajemne powroty i rozstania. Dopiero później można poświęcić czas na kolejne filmy: On, a następnie Ona. Rozszerzają one historię bohaterów, dopowiadają fragmenty historii wycięte w montażu, pozwalają spojrzeć na związek z dwóch różnych perspektyw. Zdecydowanie warto to zrobić.

Wojciech Kąkol

Zniknięcie Eleanor Rigby, The Disappearance of Eleanor Rigby, reż. Ned Benson, wyst. James McAvoy, Jessica Chastain, Nina Arianda, Viola Davis, Ciaran Hinds, Isabelle Huppert, William Hurt, Katherine Waterston

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku!

6 uwag do wpisu “Zniknięcie Eleanor Rigby

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.