Supernatural Activity

Spora popularność filmów found footage, w tym serii Paranormal Activity, musiała zaowocować satyrą. Supernatural Activity wyśmiewa najważniejsze gatunkowe schematy, choć robi to bez przekonania. Chwilami bliżej tej produkcji do sztampowej komedii niż szalonej parodii.

Fabuła zaczyna się w sposób typowy dla gatunku. Oto grupka miłośników spraw niewyjaśnionych postanawia nakręcić w Teksasie dokument dotyczący smallquatchy. Chcą udowodnić widzom, że istoty te nigdy nie istniały i są wymysłem oszustów, blagą, na której miejscowi zbijają pieniądze. Oczywiście śledztwo zmusi ich do zweryfikowania tego poglądu, tym bardziej że napotkają w jego trakcie dziewczynę opanowaną przez demona.

Największą wadą Supernatural Activity jest poziom żartów. Na dziesięć kompletnie chybionych trafia się może jeden, który autentycznie śmieszy. Po części dlatego, że to nowoczesna parodia, zupełnie nieprzypominająca klasyków takich jak Naga broń czy Spokojnie, to tylko awaria. Spora część żartów jest rasistowska, homofobiczna, erotyczna, ale na poziomie podstawówkowym. Nie bawią, bo widzowie widzieli je już w kilkunastu, jeśli nie kilkudziesięciu innych filmach.

Supernatural Activity kuleje na poziomie scenariusza, ale też realizacyjnie nie zachwyca. Kręcenie filmu found footage wymaga przemyślenia, co chce się pokazać, mimo wszystko panowania nad kadrem. Tu widać zaś stylistyczny chaos, no i starania, które prowadzą donikąd. Jak się okazuje, parodię też trzeba umieć nakręcić. Ale obecnie mało kto to umie…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz współczesne parodie
– Brakuje ci komedii, które nie są politycznie poprawne
– Kochasz found footage

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na śmieszny film

Michał Zacharzewski

Supernatural Activity, 2012, reż. Derek Lee Nixon, wyst. Derek Lee Nixon, Philip Marlatt, Donny Boaz, Joey Oglesby, Andrew Pozza, Liddy Bisanz, Devin Bonnée, Tim Ogletree, Liz Waters, Austin James, Conley Michelle Wehner, Jay Pennington

Ocena: 3/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.