Noc w przedszkolu

Noc w przedszkolu to zaskakująco udana czarna komedia, opowieść o rodzicach spotykających się na zebraniu w jednym z prywatnych przedszkoli. Kto choć raz był na taki zebraniu, ten z pewnością wie, że to niesamowite wydarzenie… Taki filmowy, komediowy samograj. Oczywiście przez łzy i nerwy.

Eryk (Piotr WitkowskiPlan lekcji) nie jest zbyt odpowiedzialnym facetem i nie ma własnych dzieci, ale od pewnego czasu spotyka się z mamą Tytusa. I zależy mu na niej. Postanawia jej udowodnić, że dojrzał do poważnego związku. Dlatego właśnie wybiera się na zebranie w przedszkolu, do którego uczęszcza chłopiec. Nie wie jeszcze, że przewodnicząca rady rodziców planuje usunąć malucha z placówki. Tej nocy ma dojść do głosowania, czy junior wyleci.

Akcja Nocy w przedszkolu toczy się w ciągu jednej nocy w kilku zaledwie pomieszczeniach przedszkola. Członkowie rady przygotowują jasełka, dekorują salę, rozstawiają dekoracje. Przy okazji dyskutują o Tytusie, a Eryk stara się w tym uczestniczyć. Przeciągnąć jak najwięcej rodziców na swoja stronę. Sęk w tym, że to całkiem zróżnicowana menażeria. Grupa pozerów, którzy grają swoje role, próbują wpasować w pewne wizerunki, ale noc odsłoni wszystkie ich wady, ujawni o nich prawdę.

Noc w przedszkolu jest zabawna, ale i boleśnie prawdziwa. Pod bez wątpienia przerysowanymi postaciami kryją się ludzie, których wszyscy znamy. Tacy bardzo polscy, aż do bólu typowi. Ich gesty, teksty, miny – świetnie odegrane przez utalentowanych aktorów – często kryją za sobą kompleksy. Można tylko współczuć tym ludziom i współczuć ich dzieciom. I to akurat jest smutne. Bo kolejne pokolenia mogą mieć te same problemy…

Zobacz, jeśli:
– Znasz klimat przedszkolnych zebrań
– Lubisz rodzime kino i naszych aktorów
– Chcesz zobaczyć film w stylu Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie przepadasz za polskością

Michał Zacharzewski

Noc w przedszkolu, 2022, reż. Rafał Skalski, wyst. Piotr Witkowski, Lena Góra, Zbigniew Zamachowski, Aleksandra Domańska, Dobromir Dymecki, Matylda Damięcka, Maciej Nawrocki, Sylwia Boroń, Piotr Borowski, Julia Wyszyńska, Masza Wągrocka, Marcin Franc, Łukasz Łucjan, Rafał Skalski

Ocena: 6,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.