Plan lekcji

Plan lekcji to film jakby żywcem wyjęty z głębokich lat 90. Wtedy takie produkcje kręcili Amerykanie, opowiadając o policjantach-karatekach prowadzących nieformalne śledztwa i dzięki swoim umiejętnościom spuszczających łomot bandytom. Tu sytuacja wygląda dokładnie tak samo. Źli wręcz ustawiają się w kolejce do bicia.

Tajniak Damian (Piotr WitkowskiKrólowa) rozwala grupę przestępczą, jednak traci ukochaną. Zrozpaczony, zaczyna pić, skutkiem czego odmawia pomocy koledze (Marcin BosakGenerał: Zamach na Gibraltarze), nauczycielowi historii z podrzędnego liceum, do którego trafiają duże ilości narkotyków. W efekcie kumpel ginie, a Damian ma kolejny powód do rozpaczy.

Tym razem jednak bierze się w garść i postanawia dopaść morderców. Pod postacią nowego nauczyciela historii przenika do szkoły. Zaprzyjaźnia się z nauczycielami i poznaje jedną z klas. Powoli zaczyna dostrzegać, kto rządzi w placówce, a kto przemyka po cichu korytarzami i ze strachu wali po kątach. Potrzebuje jednak dowodów, by cokolwiek zrobić. A nie wszyscy uczniowie są po jego stronie; niektórzy jawnie wypowiadają mu wojnę.

Szkoła z Planu lekcji jest przerysowana, podobnie jak i samo śledztwo Damiana. Na dobrą sprawę sprowadza się do śledzenia kilku osób, zakradania w podejrzane miejsca i okładania po pyskach ochroniarzy. Walki zrealizowano przeciętnie, choć całkiem nieźle jak na polskie kino. Zadbano również o to, by Warszawa stała się całkowicie anonimowa. Miasto z filmu może być dowolnym miastem. Także tym, w którym i ty mieszkasz.

Film – za pośrednictwem Netfliksa – trafił do widzów na całym świecie i wszędzie też został podobnie odebrany. Jako obraz efektowny, ale spóźniony o te 30 lat. Kiedyś bawiłby, dziś częściej śmieszy, a widzów wymagających może odrzucić. Ale jako guilty pleasure Plan lekcji sprawdza się przyzwoicie.

Zobacz, jeśli:
– Kochasz kino klasy B
– Wychowywałeś się na tandetnych filmach akcji z kaset wideo

Odpuść sobie, jeśli:
– Oczekujesz realizmu, nie fikcyjnej bajeczki
– Nie lubisz rachitycznych fabuł i bicia się po pyskach

Michał Zacharzewski

Plan lekcji, 2022, reż. Daniel Markowicz, wyst. Piotr Witkowski, Jan Wieczorkowski, Antonina Jarnuszkiewicz, Nicolas Przygoda, Daniel Namiotko, Rafał Zawierucha, Zuzanna Galewicz, Marcin Bosak, Pascal Fischer, Roma Gąsiorowska, Michał Pluskota, Maria Wróbel, Eugeniusz Diaczkow, Nel Kaczmarek, Nicole Bogdanowicz, Marcin Dąbrowski, Mateusz Gąsiewski, Michał Lupa, Aleksandra Grabowska, Piotr Popko, Katarzyna Sawczuk, Aleksandra Justa, Milena Lisiecka, Piotr Cyrwus, Katarzyna Hallala, Urszula Bogucka, Jakub Wons, Natalia Rybicka, Adam Kupaj, Marta Lewandowska, Wojciech Kalarus, Grzegorz Palkowski, Marcin Sztabiński, Julia Chatys, Michał Michalski

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

2 uwagi do wpisu “Plan lekcji

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.