Prisoner of War (1954)

Tuż po drugiej wojnie światowej Amerykanie zaangażowali się w konflikt w Korei. Po jej zakończeniu okazało się, że nie wszyscy żołnierze wrócili do domów. Niektórzy pozostali w tamtejszych obozach jenieckich, gdzie jeszcze w czasie wojny byli poddawani torturom, pojawiały się również zarzuty o pranie mózgu. O tym właśnie opowiada Prisoner of War – film, który z uwagi na tematykę wywołał wówczas nieco kontrowersji.

Atrakcją Prisoner of War jest dziś Ronald Reagan, późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych, a wówczas popularny aktor. Wciela się on w głównego bohatera, amerykańskiego żołnierza, który zgłasza się na ochotnika do bardzo niebezpiecznej misji. Ma wrócić do Korei, dać się złapać, trafić do jednego z takich obozów i zebrać dowody potwierdzające łamanie Konwencji Genewskiej. Dowody te znajduje dość szybko, a mimo to zostaje w obozie, próbując wesprzeć znajdujących się tam rodaków.

Na Prisoner of War można spojrzeć przynajmniej z dwóch punktów widzenia. Patrząc krytycznym okiem, łatwo dostrzec mielizny scenariusza, nielogiczności w zachowaniach wielu postaci, wreszcie sztuczność niektórych scen tortur, które wówczas miały przerażać i jednocześnie nie pokazywać zbyt wiele zmęczonej wojną publiczności. Między linijkami czuć antykomunistyczną propagandę, którą Reagan uprawiał później przez lata. Całość jest przesadzona i przerysowana.

Z drugiej jednak strony to solidnie zrealizowany film, przede wszystkim nieźle zagrany. To aktorzy ratują wiele scen (także tych nieszczęsnych tortur), oni też sprawiają, że Prisoner of War ogląda się z zainteresowaniem. A przecież o to chodzi – żeby spędzić te półtorej godziny przed ekranem i coś przeżyć, doświadczyć jakichś emocji. Film Martona dostarcza ich.

Zobacz, jeśli:
– Ciekawią cię aktorskie występy Reagana
– Lubisz filmy o wojnie koreańskiej
– Ciekawi cię tematyka obozowa

Odpuść sobie, jeśli:
– Szukasz prawdy w kinie i rzetelnych opowieści

Michał Zacharzewski

Prisoner of War, 1954, reż. Andrew Marton, wyst. Ronald Reagan, Darryl Hickman, Stephen Bekassy, Harry Morgan, Paul Stewart, Robert Horton, Oskar Homolka, Dewey Martin, Steve Forrest, John Lupton, Jerry Paris, Peter Hansen, Gene Reynolds

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.