Generał: Zamach na Gibraltarze

Śmierć generała Sikorskiego jest jedną z najciekawszych polskich tajemnic drugiej wojny światowej. Oficjalnie zginął on w katastrofie samolotu 4 lipca 1943 roku. Ot, jedna z wielu tragedii lotniczych w tych jakże niespokojnych czasach. Popularnością cieszy się jednak teoria ukuta przez Josepha Goebbela, jakoby doszło wówczas do zamachu brytyjsko-bolszewickiego. W latach 60. lansowano z kolei teorię, że na pokładzie doszło do sabotażu albo że w ogóle katastrofy nie było, a generał został zabity tuż przed lotem.

Film Generał: Zamach na Gibraltarze to kinowa wersja czteroodcinkowego serialu telewizyjnego, przedstawiającego jedną z teorii dotyczących ostatnich chwil życia generała Sikorskiego. Dowódca wraz z córką, Zofią, oraz grupką współpracowników przebywa na tytułowej wyspie w pałacu gubernatora MacFarlane’a. Ten stara się przejąć od Sikorskiego dokumenty dotyczące zbrodni katyńskiej i sprawę zatuszować. W 1943 roku Rosja jest już sojusznikiem Aliantów i prowadzi wojnę z Niemcami. Ujawnienie jej zbrodni mogłoby wszystkim zaszkodzić.

Sikorski się opiera. Nie chce oddać dokumentów. Stąd zapada decyzja o wyeliminowaniu go. Brytyjski wywiad przy pomocy polskiej piłsudczykowskiej opozycji rozpoczyna pracę, która ostatecznie skutkuje zamachem. Śledzimy tę teorię w serii nudnawych, często źle wyreżyserowanych scenek, nie zawsze jasnych rozmów i niepotrzebnych wątków. Przede wszystkim zaś oglądamy teorię, która w świetle badan prowadzonych przez IPN niewiele ma wspólnego z rzeczywistością.

Męczy też nieco forma, w jakiej zrealizowano Generał: Zamach na Gibraltarze. Roztrzęsiona kamera, ujęcia z daleka wymieszane z bardzo bliskimi i ciasnymi kadrami, wplecione tu i ówdzie fragmenty filmów dokumentalnych. W dodatku liczne retrospekcje sprawiają, że łatwo pogubić się w tej opowieści. Po prostu chaos. Na ekranie często niewiele widać… Czy rzeczywiście tak powinno wyglądać dobre współczesne kino?

Zobacz, jeśli:
– Lubisz teorie spiskowe
– Interesujesz się historią polski

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na rzetelną wiedzę o katastrofie

Michał Zacharzewski

Generał: Zamach na Gibraltarze, 2009, reż. Anna Jadowska, wyst. Krzysztof Pieczyński, Kamilla Baar, Jerzy Grałek, Tomasz Sobczak, Marieta Żukowska, Łukasz Simlat, Mirosław Haniszewski, Piotr Miazga, Marcin Bosak, Ireneusz Czop, Michał Grzybowski, Tomasz Borkowski, Wiktor Loga-Skarczewski, Paweł Ciołkosz, Maciej Marczewski, Marcin Tyrol, Przemysław Bluszcz, Gabriela Muskała, Tomasz Piątkowski, Edward Kalisz, Rafał Kosiński, Wojciech Leonowicz, Jagoda Stach, Barbara Jonak, Albert Osik, Anna Radwan

Ocena: 3/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Jedna uwaga do wpisu “Generał: Zamach na Gibraltarze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.